Petičari su ostali ispod crte na Medicinskom fakultetu, FON-u i ETF-u, pa mnogi đaci i studenti ovih dana mapiraju greške.
Iznenađujući rezultati prijemnog na Medicinskom fakultetu. Više od 20 odsto "vukovaca" nije položilo ispit i našlo se ispod crte.
Najveći broj njih okušaće sreću sledeće godine, a profesori upozoravaju da je za upis na svim fakultetima na naplatu stigao trend "važna je ocena, ali ne i znanje".
Brucoši će imati svoje najduže leto, a neki vukovci će imati najdužu godinu u kojoj će da nadoknađuju sve propušteno da bi došli do indeksa.
Petičari su ostali ispod crte na Medicinskom fakultetu, FON-u i ETF-u, pa mnogi đaci i studenti ovih dana mapiraju greške.
Iz Foruma beogradskih gimnazija ističu da nije samo Vukova diploma devalvirana, već i da se mora poraditi na tehnikama učenja. Većina profesora drži predavanja, bez uključivanja učenika u problematiku, pa otuda navika i da deca "bubaju" bez povezivanja gradiva. Ipak, najprisutniji trend je da se na znanje gleda samo kao na cifru u svedočanstvu.
"Ono što mi pričamo je da je najvažnije da iza te ocene stoji znanje. Vi imate ozbiljne škole u kojima nema toliko vukovaca, gde mora jako mnogo da se uči i radi za tu peticu i gde vrlo dobri đaci jako dobro prolaze na prijemnom zato što iza njihovih četvorki stoji veće znanje, nego iza nekih fabrikovanih petica", objašnjava za UNU Ana Dimitrijević iz Foruma beogradskih gimnazija.
A petice nekada, pritiskom na profesore, fabrikuju i roditelji. Uz stav da su važniji uspeh, status i pohvala nego znanje iz neke oblasti.
"Kada roditelji vide, kada deca na kraju krajeva vide da na najvišim pozicijama u društvu sede ljudi koji dobijaju lažne doktorate i od toga se ništa ne pravi i ništa se ne desi, onda pomisle 'pa dobro, zašto moje dete ne bi dobilo tako neki važan papir, uvalilo se na fino mesto i uživalo u životu'.
Mislim, kako da vam kažem, ima narod onu dobru: bez muke nema nauke, nema leba bez motike. Nijedna poslovica nije nastala slučajno. Znači iza nekog znanja mora da stoji trud i rad".
Na konstataciju "možda je i prijemni ispit bio težak", osvrnulii su se dekani Medicinskog fakulteta i FON-a. Ističu da će rezultati na prijemnom biti loši dok god su kriterijumi za ocenjivanje u nekim školama slabi i dok god postoji loš pristup učenju.
Ipak, na nekoliko fakulteta ostalo je mesta za drugi upisni rok, pa đaci mogu okušati sreću na Hemijskom, Fizičkom, Rudarsko-geološkom i Filološkom fakultetu.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.