Za 10 dana ubijeno pet žena: Zašto ostaju sa nasilnikom i kako im pomoći?

Pitali smo stručnjake kako može da se izbegne fatalan ishod, ali i zašto žena ostaje sa nasilnikom?

Autor: Lena Sladojević
24.02.2023. 19:07
  • Podeli:

Konstantno je visok broj ubijenih žena u porodičnom i intimnom partnerskom kontekstu u Srbiji. Iako trpe nasilje i pretnje da će je ubiti, žrtve neretko ostaju sa nasilnikom. Pitali smo stručnjake kako može da se izbegne fatalan ishod, ali i zašto žena ostaje sa nasilnikom?

Za samo 10 dana ubijeno je pet žena. Statistike pokazuju da žrtva muškog nasilja može biti bilo koja žena, bez obzira na godine i obrazovanje, materijalnu situaciju ili nacionalnost. Kako prepoznati nasilnika?

"Treba biti obazriv prema izolaciji. Kada partner traži da ona prekine svoju komunikaciju sa prijateljicama, rodbinom, kumama. Treba biti jako obazriv kada je u pitanju ljubomora i opsesija", pojašnjava Tanja Ignjatović, psihološkinja Autonomnog ženskog centra.

"Može da bude vrlo opasno kada ona reši da prekine vezu i da ga napusti, onda oni ne mogu to da prihvate i često dolazi do ozbiljnog nasilja, ozbiljnijeg nego od onog u vezi", dodaje Ignjatovićeva.

Nedavno je bio i slučaj da je poznati doktor danima tukao ženu u stanu, da su komšije prijavile i da se ona tek u razgovoru sa policijom otvorila i rekla da joj je on naneo teške telesne povrede. Početkom ovog meseca desio se i slučaj da je policijac pretio supruzi pištoljem i rekao da će je ubiti, to i učinio nakon što mu se vratila.  

"Mi uvek ozbiljno shvatamo pretnje ubistvom i samoubistvom gde zapravo posle određenog vremena ta ideja postoji gde će se u nekom trenutku to realizovati, u kom trenutku to nije lako prepoznati, to ne može ni žena da prepozna ni stručnjak", pojašnjava.

Uz podršku svih nas postoji nada. Postoje i sigurne kuće, SOS brojevi telefona gde potpuno anonimno mogu da dobiju savete, pa i programi zapošljavanja.

"Više javno tužilaštvo je po uzoru na Drugo javno tužilaštvo koje je to iniciralo pre tri godine u martu 2020. godine sa Autonomnim ženskim centrom da se od januara 2023. godine taj program proširi i na ostala tužilaštva u Beogradu",  pojašnjava Anja Zečević, socijalna radnica.

Zašto žena ostaje sa nasilnikom? Zato što je niko ne podržava, zato što joj niko ne veruje, zato što drugi traže krivicu u njoj, zato što zakonske procedure predugo traju, zato što se boje nasilnika ili nemaju dovoljno prihoda, nema gde da ode, plaši se i da će joj oduzeti decu. (GRAFIKA) 

Zato je važno da se žene izbave iz nasilničkog odnosa što pre, pre nego što bude kasno.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()