U Crnoj Gori čak 75 odsto građana veruje u EU
U većini zemalja u procesu pristupanja EU velika ili barem većina građana ima tendenciju da veruje u Uniju, osim u Srbiji, pokazalo je novo specijalizovano istraživanje Evropske komisije Eurobarometar čiji su rezultati objavljeni danas.
U Srbiji u EU veruje 38 odsto ispitanika, za dva procentna poena više nego proletos.
Evropska komisija je saopštila da se pozitivni trend registruje u većini zemalja u procesu proširenja i navodi da poverenje u EU u Albaniji ima 81 odsto ispitanika, u Crnoj Gori 75 odsto, Kosovu 70 odsto.
U Gruziji oni čine 58 odsto ispitanika, Severnoj Makedoniji i Bosni i Herecegovini po 56 odsto a u Moldaviji 52 odsto.
I u Turskoj se beleži rast udela onih koji imaju poverenja u EU, za četiri procentna poena u odnosu na prethodno istraživanje, na 42 odsto.
Jesenji Eurobarometar obuhvatio je i Britaniju, gde 38 odsto ispitanih ili šest procentnih poena više nego u prethodnom istraživanju ima tendenciju da veruje u EU.
Istraživanje je pokazalo da je na nivou EU poverenje u Uniju na najvišem nivou za 17 godina – tendenciju da veruju EU ima 51 odsto Evropljana, pri čemu je poverenje najveće među mladima od 15 do 24 godine.
Isti procenat građana EU ima poverenja u Evropsku komisiju, što je takođe rekordni maksimum za 17 godina.
Među članicama EU, pozitivnu sliku Unije ima 44 odsto građana, 38 odsto ima neutralnu sliku a 17 odsto negativnu.
Trećina ispitanika u EU misli da na srednji rok prioritet Brisela treba da budu bezbednost i odbrana a na listi važnijih pitanja su i migracije, ekonomija, klima i životna sredina, kao i zdravlje.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.