Srbija posle posete Fon der Lajenove: Kakvi su efekti boravka predsednice Evropske komisije u našoj zemlji?

Fon der Lajenovu je iz Beograda jutros ispratio predsednik Srbije i "zahvalio joj se na pomoći, podršci i razumevanju koju je pokazala prema Srbiji".

Autor: Zvonko Ninkov
26.10.2024. 19:00
  • Podeli:

"Ohridski sporazum ključan je za Beograd i Prištinu kako bi imali koristi od Plana rasta za Zapadni Balkan", to je poruka predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen koja je jutros završila posetu Beogradu i otputovala za Prištinu. I tamo je, na sastanku sa predsednicom privremenih institucija Vjosom Osmani, ponovila da će proširenje Unije biti u vrhu prioriteta njenog novog mandata, ali i objasnila koji su preduslovi za Beograd i Prištinu ako žele da dobiju sredstva iz Plana rasta.

Na pitanje "da li je formiranje ZSO preduslov za Prištinu da ima koristi od Plana rasta i šta je preduslov za Beograd, fon der Lajenova je jasna - "važan je Ohridski sporazum".

"Plan rasta za Zapadni Balkan je dizajniran da zemlje regiona približi našem jedinstvenom tržištu i postepeno ih integriše u to tržište. Za Prištinu i Beograd ključan je Ohridski sporazum kako bi imali koristi od Plana rasta. Svi znamo da smo mu posvećeni, a posvećenost znači rezultate tokom vremena", kazao je Igor Novaković ispred Centra za međunarodne i bezbednosne poslove.

Pre susreta u Prištini, Fon der Lajenovu je iz Beograda ispratio predsednik Srbije i "zahvalio joj se na pomoći, podršci i razumevanju koju je pokazala prema Srbiji". Na jučerašnjem sastanku sa predsednicom Evropske komisije Aleksandar Vučić je naglasio da je "evropski put i zalaganje za evropsku Srbiju od ključnog značaja za naš napredak". Važna poruka u nedelji kada je ministarska delegacija bila i na Samitu Briksa.

"Iskreno, meni se čini da je Srbija mnogo više vezana za EU, odnosno za naše neposredno okruženje. Ovde je samo verovatno stvar da se i dalje vodi određena politika balansa. Ako govorimo o Kini, a i Rusiji, tu u prvi plan izbija pitanje Kosova i njihova podrška u SB. Odnosno, dok to pitanje iz perspektive Srbije ne bude rešeno", dodaje Novaković.

Najava potencijalnog proširenja, kaže Novaković, a posebno ekonomski interesi, pretežu da Srbija ostane dosledna evrointegracijama. Sa druge strane, sve su glasniji oni koji tvrde da je EU u ozbiljnoj krizi.

"U ovakvim momentima EU nema ideju i nema strategiju, na žalost, mnogo šire i ne pokazuje spremnost da se suoči sa svim ovim izazovima počev od svojih unutrašnjih. Znači, migrantske krize, do krize sistema vrednosti, nedovoljno ulaganja u bezbednost", objasnio je naučni savetnik Instituta društvenih nauka Ognjen Pribićević.

Brisel je, opet, jasan - Srbija može da "otključa" dodatnih 1,59 milijardi evra ukoliko sprovede dogovorene reforme i tako napreduje na svom putu ka Evropskoj uniji.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()