General Krstić zatražio prevremeni otpust iz zatvora u Ševeningenu: Tužilaštvo traži odbijanje zahteva

Krstić je 2004. godine u Haškom tribunalu osuđen na 35 godina zatvora zbog ratnog zločina u Srebrenici

05.02.2024. 15:33
  • Podeli:
general krstić profimedia-65c0f18e02096.webp Foto: Profimedia

Tužilaštvo Mehanizma međunarodnih krivičnih sudova u Hagu (MMKS) zatražilo je da se odbaci zahtev bivšeg komandanta Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske Radislava Krstića za prevremeno puštanje na slobodu.

Tužilaštvo se protivi puštanju na prevremenu slobodu

U odgovoru na zahtev koji su 19. januara uložili Krstićevi advokati Tomislav Višnjić i Vladimir Petrović, Mehanizam navodi da bi taj zahtev trebalo odbaciti jer, prema njihovom mišljenju, "Krstić ponovo podnosi zahtev bez daljeg obrazloženja", nakon što mu je pre nešto više od godinu dana odbijen isti zahtev.

"Iako zahtevi za prevremeno puštanje na slobodu mogu bilo kada da se predaju, moraju da sadrže argumente koji su podrška zahtevu, a ne da se ponavlja raniji zahtev", istakli su iz Tužilaštva.

Tužilaštvo smatra da je zahtev Krstića "lišen argumenata i podnesen bez ikakve dokazne podrške".

U odgovoru Tužilaštva navodi se i to da je Krstić priložio izjavu o prihvatanju odgovornosti i pokajanja, kao i navode u vezi sa raznim medicinskim problemima.

Prema mišljenju Tužilaštva, Krstić želi da zasniva svoju sveobuhvatnu izjavu na informacijama iz drugih izvora i da se bavi "svim relevantnim pitanjima na negenerički način".

Oni navode da se Krstić izjasnio prilikom razmatranja prošlog zahteva, te da je sada imao više od godinu dana "da se bavi kritičkom refleksijom".

"Slično tome, Krstić nabraja medicinske probleme, a zatim traži dodatni lekarski pregled naizgled da bi potkrepio svoj zahtev za prevremeno puštanje na slobodu, što dalje pokazuje nedostatak potkrepljenja", naglašeno je u dokumentu.

Odslužio dve trećine kazne

Tužilaštvo smatra da zahtev treba odbiti "bez predrasude", jer Krstić, navodno, nije uspeo da pokaže bilo kakvu jasnu grešku u obrazloženju ili izuzetne okolnosti koje bi opravdale reviziju ranije odluke.

U dokumentu se dodaje da, "iako osuđeno lice ima pravo da preda zahtev za prevremeno oslobađanje, ne može samo da ponavlja ranije zahteve i da se poziva na potencijalne argumente i dokaze u budućnosti".

U zahtevu koji su uložili Višnjić i Petrović navodi se, između ostalog, da je Krstić, koji je osuđen na 35 godina zatvora zbog pomaganja i podržavanja navodnog genocida u Srebrenici, već odslužio dve trećine kazne, kao i da prihvata i uvažava težinu zločina za koje je osuđen, zbog kojih je izrazio izvinjenje žrtvama.

Krstić je osuđen u Haškom tribunalu 2004. godine. On je krajem te godine upućen na izdržavanje kazne u Englesku, ali je tamo bio napadnut u zatvoru, nakon čega je vraćen u Hag, a potom upućen u Poljsku da odsluži ostatak kazne.

Sud je Krstiću u više navrata odbio zahtev za prevremeno puštanje na slobodu.

Krstić se od jeseni prošle godine nalazi u Pritvorskoj jedinici UN u Hagu, nakon što je prebačen iz zatvora u Poljskoj.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()