Prema njegovim rečima, vraćanje ideji originalnog modernističkog arhitekte, sa potencijalom urbane obnove, učiniće ovaj projekat projektom svetske klase
Čast nam je da budemo partneri sa Srbima kako bismo lokaciju zgrade Generalštaba pretvorili u višenamenski objekat svetske klase, čije bi središte bilo Memorijal, kao mesto sećanja na njegovu istoriju, izjavio je bivši američki diplomata i nekadašnji specijalni izaslanik predsednika SAD za dijalog Beograda i Prištine Ričard Grenel.
"Uzbuđen sam zbog iščekivanja da vidim ideje koje će izneti srpski stručnjaci, kako bi na ovoj lokaciji bila odata počast originalnom arhitekti, građevinama, emocijama i patriotizmu. Ideja Mosta prijateljstva je emotivni deo dizajna koji ističe originalne zgrade i predstavlja prelep podsetnik na viziju arhitekte Nikole Dobrovića", rekao je on u intervjuu za današnju "Politiku".
Odgovarajući na pitanje da li arhitekte i projektanti mogu da pronađu pravu meru da ožive ovu lokaciju, a da sačuvaju sećanje na simbol koji srušeni Generalštab danas predstavlja, ocenio je da je uništavanje zgrade Generalštaba 1999. godine predstavljalo značajan kulturni i arhitektonski gubitak za Beograd.
"Ovaj projekat će na mnogo načina biti most preko tog destruktivnog sukoba - ne samo između Srbije i Amerike posle 1999. godine, već i most između ruševina i prelepe arhitektonske istorije Beograda mnogo pre toga. Za mnoge u arhitektonskoj zajednici zgrada Generalštaba je značajna i zbog svog originalnog tvorca Nikole Dobrobića, ikone koja je u urbanu istoriju Beograda uvela modernizam", rekao je Grenel.
Dodao je da je osmišljavanje novog projekta započeto proučavanjem njegovog originalnog plana i da će se u saradnji sa zajednicom srpskih arhitekata i urbanista razvijati kao most između prošlosti i budućnosti, između Srba i Amerikanaca, između komemoracije i inovacije.
Prema njegovim rečima, vraćanje ideji originalnog modernističkog arhitekte, sa potencijalom urbane obnove, učiniće ovaj projekat projektom svetske klase.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.