Od osnivanja 1949. godine, Jugosloveska kinoteka za sve ljubitelje sedme umetnosti predstavlja hram filma
Kao čuvar filmskog nasleđa i umetničkog pamćenja, Jugoslovenska kinoteka već decenijama predstavlja utočište za ljubitelje filma, pretvarajući svaki odlazak u bioskop, u vremeplov - kroz klasike svetske i domaće kinematografije.
Danas ta institucija kulture obeležava 76 godina postojanja, a tradicionalno na Dan kinoteke otvara se i Festival nitratnog filma.
Od osnivanja 1949. godine, Jugosloveska kinoteka za sve ljubitelje sedme umetnosti predstavlja hram filma, a sa više od 100.000 kopija, jedan je od najznačajnijih filmskih arhiva na svetu.
Dan Kinoteke obeležava se na dan prve filmske projekcije u Beogradu i Balkanu davne 1896. godine, kada je u kafani „Zlatni krst“ na Terazijama prikazan izbor dokumentarnih filmova braće Limijer.
"Mi se trudimo svake godine da ispunimo ono što je razlog našeg postojanja, a to je da predstavimo publici filmove koji imaju za cilj da ih podsete na ono što su nekada voleli, ali i da pre svega ona mlađa publika otkrije razloge zbog čega je film sublimacija svih ostalih umetnosti", istakao je direktor Jugoslovenske kinoteke Jugoslav Pantelić.
Najviše priznanje Kinoteke "Zlatni pečat" biće dodeljeno glumici Tanji Bošković za izuzetan doprinos filmskoj umetnosti.
U okviru svečanog otvaranja 27. Festivala nitratnog filma, u sali „Makavejev” biće prikazan francuski film star više od jednog veka „Kenigsmark” Leonsa Perea.
"Veoma bogat program i to filmovima koje najčešće uopšte nismo videli, ili su nedavno otkriveni ili su napravljene nove digitalno restaurisane kopije tako da će ovaj festival biti pun iznenađenja", kaže upravnik Arhiva Jugoslovenske kinoteke Aleksandar Erdeljanović.
Tokom dvanaest festivalskih dana publika će imati priliku da vidi blizu 50 filmova iz 23 zemlje. Na repertoaru će se između ostalog naći i program „Drugi o nama” u okviru kojeg će biti prikazani filmovi koje su snimali stranci na našem području tokom prošlog veka, kao i mnogi drugi filmovi svih žanrova iz nemog i zvučnog perioda svetske kinematografije.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.