Hvaljen i osporavan i od sopstvenog naroda, Vuk Karadžić umro je pre tačno 160 godina
Ženidba Dušanova, Bolani Dojčin, Banović Strahinja, samo su neke od epskih pesama, za koje danas ne bismo ni znali da nije bilo Vuka Karadžića, reformatora srpskog jezika i pravopisa. Čovek koji je ceo svoj život posvetio očuvanju srpskog usmenog kulturnog nasleđa, skupljao narodne pesme, poslovice i umotvorine, bio je i pisac prvog srpskog rečnika.
Hvaljen i osporavan i od sopstvenog naroda, Vuk Karadžić umro je pre tačno 160 godina. To je bio povod da ekipa UNE poseti muzej i proveri kakvo je sećanje na Vuka i šta muzej čuva.
Kako smo otvorili drvenu kapiju, zakoračili smo u prošlost i ušetali u život srpskog velikana. Kažu da ovaj muzej čuva ono najvrednije - dušu.
"Ovim odajama koračao je i Vuk Karadžić koji je bio đak prve generacije tadašnje velike škole koja je osnovana tokom prvog srpskog ustanka 1808. godine u jednoj maloj kući prekooputa muzeja. Zbog velikog broja đaka ta škola je preneta u ovo zdanje, tako da možemo sa sigurnošću da tvrdimo da je Vuk ovuda hodao", priča kustoskinja muzeja Elijana Gavrilović.
Pored uspomena utkanih u zidove ove zgrade, u Muzeju se nalaze značajni predmeti i spisi koji svedoče o liku i delu Vuka Karadžića. Lični i porodični predmeti, portreti, umetnička zaostavština kao i prva izdanja njegovih knjiga.
"U ovoj prostoriji može da se vidi i Vukov pisaći pribor koji je koristio u ono vreme, a i neizostavne gusle sa kojima je on putovao po Srbiji i Crnoj Gori i ostalim regijama po Balkanu prikupljajući narodne pesme, zagonetke i umotvorine", dodaje Gavrilović.
Na današnji dan pre 160 godina, u svojoj 77. godini umro je Vuk Karadžić o čemu svedoči i izložena posmrtna lista napisana na nemačkom i srpskom jeziku.
"Postoji jedna romansirana priča o tome kako je on umro tražeći čašu vodu sa Lovćena i Ivan Begovih korita, njegova ćerka pružila mu je čašu bečke vode usled čega je preminuo, o čemu piše i jedan od njegovih biografa, sama Mina kaže da je umro u teškim mukama, ali nije se dao. Do poslednjeg momenta tražio je spise, tekstove i rekao je 'sad me stavi u krevet, ali sutra ja ustajem ponovo na noge, mora da se radi, mora da se požuri'", priča Gavrilović.
Zidove muzeja krase Vukove diplome, štaka, košulja, naočare, pa čak i pramen kose. Njega je sačuvala ćerka Mina, na čijim rukama je izdahnuo.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.