Podvodna Budimpešta, nepoznata turistička atrakcija iz komšiluka
Poslednjih godina mađarska prestonica privlači sve veći broj ljubitelja vode, ali ova priča nema mnogo veze sa Dunavom...
Autori projekta 'Nebo pod Berlinom' su pripremili ogroman prostor u zasvođenim tunelima podrumskog sistema nekadašnje vinarije u kvartu Fridrihšajn
Berlin je ogroman. Saobraćaj nikada ne staje na širokim avenijama izgrađenim na hektarima nekada brisanog prostora kod Berlinskog zida, a zabava u uličicama popularnih četvrti. Živo je čak i ispod asfalta i pločnika.
Ispod grada se prostiru kilometri i ari katakombi, prolaza, podruma i skladišta. Najveći deo je zaboravljen, a jedan je nepristupačan.
Autori projekta Nebo pod Berlinom su za prvu izložbu pripremili ogroman prostor u zasvođenim tunelima podrumskog sistema nekadašnje vinarije u kvartu Fridrihšajn. Planiraju dve izložbe godišnje.
Prva je nedavno otvorena i spektakularna je. Umetnici su dobili prostor u 12 prostorija veličine hale da postave svoje izložbe - predmete, zvuk i svetlo. Lokacija je bila tajna do 48 sati pred početak, a ulaz je bio otvoren samo za pozvane.
Poslednjih godina mađarska prestonica privlači sve veći broj ljubitelja vode, ali ova priča nema mnogo veze sa Dunavom...
Tajnovitost pri otvaranju takvih događaja u Berlinu nije bez presedana. Noćna scena glavnog grada Nemačke je internacionalizovana i premijere su uglavnom rasprodate.
Odabrani gosti prve noći izložbe će za iduću premijeru "negde u najdubljem berlinskom mraku" smeti da pozovu jednog gosta. Tako organizatori obezbeđuju ulaz ljubiteljima umetnosti i izbegavaju poznato društvo sa crvenog tepiha.
Umetnici i umetničke grupe, njih 14, su smislili postavke koje posebno dobro deluju u podrumskom mraku.
Li Zahvic, berlinska doseljenica iz Škotske, napravila je providnu kuću. Unutra, a vidljivo spolja, audio i video sadržaj prati lanac asocijacija prema sećanjima iz detinjstva.
Legenda kaže da su naziv reci dali Rimljani
Nemačka modna kreatorka Karokora - Karolin Kora Koler - je sa švedskim digitalnim umetnikom Svenom Sauerom postavila delikatnu scenu sa balonima koji "obučeni" u tanku odeću plutaju poput duhova. Postavka je kritika lošeg statusa negovatelja.
Arhitetka Margareta Hese je posetiocima postavila svetlosne klopke iscrtane laserima.
U prostoru slikarke Julije Sosinske, čuvene po impasto delima, posetioce čeka gigantska trodimenzionalna konstrukcija od boja, a kod muzičara i audiovizuelnog umetnika Borisa Aketa od svetlosti.
Koga oblici, boje, svetlo i zvuk zamore, opuštajući odmor će pronaći sa Svicima muzičkog studija Kling Klang Klong. Tu mrak razbija samo 300 veštačkih svetlećih bubica, a tišinu meki zvuci morskih talasa koji se valjaju nevidljivom plažom.
Po večeri, na izložbu može da uđe 199 posetilaca - karte su od premijere dostupne u prodaji.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.