Hrana nikada nije bila skuplja, hoćemo li biti gladni? Koliko je opasna bolest progerija? Kako danas žive Trešnjevčani, meštani malog vojvođanskog sela koji su 1992. osnovali republiku i rekli ne ratu?
Od 1990. godine, od kada UN-ova agencija za hranu objavljuje podatke, cena hrane dosegla je rekordni nivo. Najviše su poskupele žitarice i biljna ulja zbog rata u Ukrajini, koja je bila najveći izvoznik.
Predviđa se da će kilogram hleba uskoro dostići čak 10 evra. I dok se analitičari pitaju hoće li biti dovoljno hrane, šta čine vlade u regionu?
Zašto na žitu iz Hrvatske zarađuju drugi, a proizvođači svinja iz Srbije su na gubitku? Ne propustite ovu reportažu u sredu u 21 sat na UNI.
U selo Trešnjevac na severu Vojvodine ratne 1992. stiglo je dvesta vojnih poziva. U selu je živelo 96 posto mađarskog stanovništva, a tada je bila praksa da se u rat šalje neproporcionalno veliki broj pripadnika nacionalnih manjina.
Trešnjevčani su odgovorili antiratnim protestom, koji su inicirale žene, majke i supruge. Desetog maja 1992. godine JNA je tenkovima opkolila selo. Vođe protesta sakrile su se u piceriju Zicer, formirale krizni štab, a potom i osnovale svoju republiku. Tako je nastala Duhovna Republika Zicer. Postojala je 96 dana.
Progerija ili Hutchinson-Gilfordov sindrom jedna je od najređih bolesti na svetu zbog koje oboleli stare brže nego inače. "Lice pravde" donosi priču o mladoj ženi koja se bori s ovom opakom bolešću.
Zbog bolesti njoj se protein progerin izlučuje u mnogo većoj količini od uobičajene i zbog toga njeni organi brže stare. Ivana iz Beograda je neverovatna i hrabra tridesetpetogodišnjakinja koja obožava fotografiju, svog psa, vežbanje. I svoj život.
Ne propustite emisiju "Lica pravde" Ivane Paradžiković sredom u 21 sat na UNI.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.