Blinken: Dijalog jedini održivi mehanizam za poboljšanje odnosa Beograda i Prištine

Govoreći o situaciji na Zapadnom Balkanu, Blinken je rekao i da nikome nije potreban povratak u prošlost

15.03.2024. 20:53
  • Podeli:
Entoni Blinken_Antony Blinken_Foto Reuters (2)-65019a87d91bf.webp Foto: Reuters

Američki državni sekretar Entoni Blinken poručio je danas da je dijalog uz posredstvo Evropske unije jedini održivi mehanizam za poboljšanje odnosa Beograda i Prištine.

"Moramo da vidimo dobru volju i konstruktivan pristup i Kosova i Srbije kako bi došlo do stabilizacije odnosa", rekao je Blinken na zajedničkoj konferenciji za medije sa premijerom Austrije Aleksanderom Šalenbergom u Beču.

Dodao je da obe strane treba da rade na smanjivanju tenzija, poboljšanju saradnje sa međunarodnim partnerima, kao i na povećanju transparentnosti.

"Obe strane moraju da primene sve obaveze iz dijaloga", poručio je američki državni sekretar.

Govoreći o situaciji na Zapadnom Balkanu, Blinken je rekao da SAD sarađuju sa Austrijom po tom pitanju, istakavši da nikome nije potreban povratak u prošlost.

On je naveo da se Sjedinjene Američke Države zalažu za demokratski prosperitetan Zapadni Balkan integrisan u Evropsku uniju, dodavši da SAD podržavaju otvaranje pristupnih pregovora EU sa Bosnom i Hercegovinom.

Austrijski premijer Šalenberg je, komentarišući situaciju na Zapadnom Balkanu, poručio da je u vreme kada "bukti požar u Evropi" potrebno osigurati da neposredno susedstvo bude bezbedno.

"Ili ćemo izvoziti naš model života, ili rizikujemo nestabilnost i nesigurnost u susedstvu", rekao je Šalenberg, dodavši da i Austrija podržava otvaranje pregovora EU sa BiH.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()