Da li predsedniku Srbije savetodavnim referendumom može prestati mandat? Profesor Ustavnog prava dao odgovor

Postoje samo dva načina po Ustavu da predsedniku pre vremena prestane mandat

14.01.2025. 17:45
  • Podeli:
sudnica, suđenje, pravo, pravda - shutterstock-6656fd1b51601.webp Foto: Shutterstock

Savetodavni referendum, koji je ponovo danas ponudio opoziciji predsednik Srbije Aleksandar Vučić, nije jedan od osnova po kome predsedniku prevremeno može da prestane mandat, ali bi kroz mišljenje građana mogao da utvrdi da li još uvek uživa njihovu političku podršku, kaže profesor Ustavnog prava na Pravnom fakultetu Vladan Petrov.

"Postavila se dilema u javnosti već nekoliko puta, da li predsedniku Republike može prestati mandat odlukom građana na savetodavnom referendumu? Odgovor je - ne. Postoje samo dva načina po Ustavu da predsedniku pre vremena prestane mandat i to su osnovi predviđeni članom 117. i članom 118. Ustava. Prvi je ostavka predsednika Republike, a drugi je razrešenje predsednika Republike", rekao je Petrov za Tanjug.

Petrov je potom objasnio da savetodavni referendum omogućava da Skupština odlukom većine od ukupnog broja narodnih poslanika iznese jedno pitanje iz njene nadležnosti koje je od šireg značaja, a da bi jedno takvo pitanje moglo da bude pitanje odgovornosti predsednika Republike imajući u vidu dešavanja prethodnih meseci.

Pitanje bi, kako kaže, moglo da glasi - "Da li ste za pokretanje postupka za razrešenje predsednika Republike?"

"Ukoliko bi većina od izašlih građana glasala za pokretanje tog postupka, to bi bio jasan indikator predsedniku Republike da on više ne uživa političku podršku građana, što bi bio razlog za njegovo podnošenje ostavke", rekao je Petrov.

On je objasnio da mišljenje građana ne obavezuje pravno Narodnu skupštinu, ali bi tako mišljenje imalo najveći stepen političke težine imajući u vidu da su građani izjasnili za ili protiv pokretanja postupka razrešenja.

Takođe je naveo da Skupšina ima nadležnost da pokrene postupak za razrešenje predsednika Republike, ali da bi ona donela konačnu odluku o razrešenju predsednika Republike, prethodno bi Ustavni sud morao da utvrdi pravnu odgovornost predsednika Republike. 

Kako je objasnio, pred Ustavnim sudom i Narodnom skupšinom realizuje se postupak pravne odgovornosti za povredu Ustava, a kroz savetodavno mišenje realizuje se politička odgovornost predsednika Republike.

 Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ranije danas ponovo je pozvao opozicione stranke, a povodom istraživanja javnog mnjenja organizavije CRTA, da predaju potpise za održavanje savetodavnog referenduma o predsedniku Srbije i da ne želi, kako je rekao, ni dana da ostane na vlasti ako to nije volja naroda.

Vučić je rekao da će poštovati odluku koja bude doneta na savetodavnom referendumu i da će podneti ostavku ukoliko više od 50 odsto građana želi da on ne bude predsednik Srbije.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()