Dačić: Zahtev Prištine za članstvo u EU služi za unutrašnju upotrebu

Od češkog predsedavanja EU zavisi kako će se prema tome dalje odnositi evropski zvaničnici - da li će to ući u neku proceduru ili će sačekati nekog sledećeg predsedavajućeg, smatra šef srpske diplomatije

14.12.2022. 14:14
  • Podeli:
Ivica Dačić_Foto Tanjug Sava Radovanović-63946391921d3.webp Foto: Tanjug / Sava Radovanović

Na pitanje o najavi Prištine da će podneti zahtev za članstvo tzv. Kosova u Evropskoj uniji, ministar spoljnih poslova Ivica Dačić kaže da je za to potreban konsenzus "koga u EU nema" i da je tu reč o političko-marketinškom potezu za unutrašnju političku upotrebu na KiM.

"Još pre mesec dana sam rekao da smo imali informacije da će Priština podneti aplikaciju za članstvo u EU. Mi smatramo da takav potez dvostruko nije dobar. Prvo, zato što je jasno da ne postoji jedinstven stav oko statusa KiM, odnosno da pet zemalja ne priznaje KiM i da do sada nije zabeleženo da neko dobije status kandidata za članstvo, a da nije rešeno pitanje statusa, a drugo zato što je u uslovima apsolutnog nepoštovanja svih sporazuma od strane Prištine nemoguće da neko razmišlja o tome", rekao je Dačić.

Dačić je rekao da je za nas gotovo nemoguće da neko prihvati to u ovim uslovima kada je, kaže, jasno da je ponašanje Aljbina Kurtija jedan od glavnih destabilizujućih faktora u regionu.

"To će se, kako je već sada izvesno, desiti sutra uručivanjem tog zahteva češkom predsedavanju", rekao je Dačić.

Dodao je da od češkog predsedavanja zavisi kako će se prema tome odnositi dalje evropski zvaničnici - da li će to ući u neku proceduru ili će sačekati nekog sledećeg predsedavajućeg.

"To za sada još nije poznato, ali sam siguran iz razgovora koje smo imali sa zemljama koje ne priznaju Kosovo, a to isto mi je rekao i mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto da se oni protive tome iz svih ovih razloga koje sam pomenuo i da bi, kada bi bilo izjašnjavanje o tome, glasali protiv", rekao je Dačić.

Dodao je da čak i da zahtev Prištine uđe u proceduru, što je moguće, ta procedura podrazumeva da se Evropska komisija izjasni o tome u narednom periodu od otprilike godinu dana.

"Ali, na kraju je opet za to potreban konsenzus, koga nema u EU. Zato mislim da je to više jedan političko-marketinški potez za unutrašnju političku upotrebu na samom Kosovu", smatra Dačić.

'Eskobarova izjava nije dobra'

Komentarišući izjavu specijalnog predstavnika SAD za Zapadni Balkan Gabrijela Eskobara, da se SAD kategorički protive povratku srpskih snaga na sever Kosova i Metohije, Dačić je rekao da ne zna zašto bi neko bio protiv onoga što piše u Rezoluciji 1244 i istakao da nije dobro da neko govori o tome koje rezolucije UN mogu i treba da se primenjuju – a koje ne, jer se onda, kako kaže, dolazi do selektivnosti i dvostrukih standarda.

Odgovarajući na pitanja novinara, Dačić je rekao da se Srbija čvrsto drži svih međunarodnih obaveza koje je preuzela ili koje su nam, kako je rekao, nametnute.

Podsetio je da prema Rezoluciji 1244 postoji mogućnost povratka srpskih snaga na KiM.

"Mislimo da treba objektivno razmotriti tu situaciju. Bez obzira kakvo neko mišljenje pojedinačno ima, to ne bi smelo da bude prepreka da se o tome na jedan ozbiljan način razgovara u okviru sistema UN tako da takve izjave svakako nisu dobre, niti njegova, niti izjava ministarke Berbok", zaključio je Dačić.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()