Očekuje se da se već dobri odnosi Srbije i Amerike, posebno u oblasti ekonomije i energetike, još više produbljuju
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je telefonom sa novoizabranim predsednikom Sjedinjenih Američkih Država Donaldom Trampom. "Odličan, srdačan i sadržajan razgovor. Verujem u snažnije partnerstvo sa SAD pod vođstvom predsednika Trampa", objavio je Vučić. Analitičari ocenjuju da razgovor dvojice političara potvrđuje da je Srbija lider na prostoru Balkana.
Posle razgovora sa novim šefom Bele kuće, Vučić je poručio da se nada da će Tramp posetiti našu zemlju. Srbija je, prema Vučićevim rečima, država u Evropi koja je dala najveću podršku Donaldu Trampu na izborima.
"Verujem da ćemo u narednom periodu moći da razgovaramo o daljem unapređenju naših odnosa na svim poljima i siguran sam da ćemo i iz podršku naših prijatelja, a pod prijateljima računam na kompletno okruženje predsednika Trampa, da ćemo moći da napravimo - on Ameriku velikom, a da ćemo mi moći da napravimo Srbiju pristojnom zemljom i zemljom koja će moći dobro, vrlo dobro da sarađuje sa SAD", naveo je Vučić.
Vučić je prvi političar regiona, ali i jedan od prvih 10 svetskih lidera koji su razgovarali sa novoizabranim američkim predsednikom što, kako ocenjuju analitičari, potvrđuje da je Srbija u mnogim aspektima ispred drugih zemalja u okruženju.
"Razgovori moraju biti otvoreni i srdačni, a sa njim - verujem i da jesu s obzirom na to da znamo kako on nastupa u javnosti i koliko je otvoren, pa nekad možda i nespretan. Ali, to može zaista da bude dobro - da i mi u Srbiji nekako znamo na šta možemo da računamo i kako će izgledati Balkan", rekao je Milan Antonijević iz Fondacije za otvoreno društvo Srbija.
"Jako je bitno što je naša država itekako očuvala i poboljšala odnose sa ljudima koji su veoma bliski Trampovoj administraciji - od Ričarda Grenela, pa nadalje. I govorimo da će, recimo, Ričard Grenel biti u prvih pet pozicija što se tiče bitnosti u samim Sjedinjenim Državama", naveo je Nebojša Oberknežev iz Centra za društvenu stabilnost.
Zato se očekuje da se već dobri odnosi Srbije i Amerike, posebno u oblasti ekonomije i energetike, još više produbljuju. Po pitanju kosovskog priznanja neće biti zaokreta, smatraju stručnjaci, ali su, kažu, moguća "trajnija rešenja" u cilju veće zaštite srpske zajednice na Kosovu.
"Mi tražimo neki sveobuhvatni sporazum, mislim da to traže pre svega Srbi sa Kosova, znači da se ona pitanja koja su otvorena - reše. Donald Tramp to može na neki svoj način da nametne kao prioritet, naročito ako se desi poseta našem regionu, Srbiji, mislim da bi to dodatno ubrzalo procese", istakao je Antonijević.
"Iskreno se nadam da ono najbitnije pitanje, a to je Zajednica srpskih opština, da će se staviti ponovo na sto, da će se o tome razgovarati i da će to biti polazna tačka za ponovno otpočinjanje tih Briselskih pregovora, jer su sada oni itekako otišli u nekom suprotnom pravcu", zaključio je Oberknežev.
U kom će pravcu ići politika najveće svetske sile pokazaće konkretni potezi Donalda Trampa, već posle 20. januara, kada Tramp zvanično preuzme dužnost novog američkog predsednika.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.