Istraživanje Demostata: Birači u Beogradu okrenuti vladajućim strankama

Prema podacima Demostata, 32 odsto Beograđana smatra da na proleće sledeće godine treba da budu održani izbori u Beogradu, 23 odsto je protiv, dok 45 ne zna.

27.12.2022. 15:08
  • Podeli:
izbori_glasanje_pixsell Cropped.jpg Foto: Dalibor Urukalovic/PIXSELL

 Kada bi sada bili održani beogradski izbori, polovina opredeljenih birača glasalo bi za stranke na vlasti - Srpsku naprednu stranku (SNS) i Socijalističku partiju Srbije (SPS), 33 odsto glasalo bi za stranke centra i levo od centra, a 17 odsto za stranke desne orijentacije, pokazalo je danas predstavljeno istraživanje Istraživačko izdavačkog centra Demostat. 

Birači okrenuti vladajućim strankama

Istraživanje "Intervjui licem u lice sa 1.200 ispitanika u Beogradu, decembar 2022", naglasili su iz Demostata, odnosi se isključivo na prestonicu, da su ljudi sa kojima su obavljeni razgovori isključivo građani Beograda i da su istraživanja u glavnog gradu uvek nešto drugačija u odnosu na ostatak Srbije.

Prema podacima Demostata, 32 odsto Beograđana smatra da na proleće sledeće godine treba da budu održani izbori u Beogradu, 23 odsto je protiv, dok 45 ne zna.

On onih koji su pitani za koje bi partije glasali, 43 odsto je dalo odgovor, dok je 57 odsto najavilo apstinenciju na sledećim izborima.

Prema istraživanju, 37 odsto Beograđana složilo sa konstatacijom: "Kosovo je i sada nezavisno, samo nećemo sebi da priznamo", dok se 30 odsto ispitanika nije složilo sa tim.

Na konstataciju: "Ukoliko bi to bila cena za odbranu Kosova, trebalo bi ratovati sa Albancima", 70 odsto ispitanih odgovorilo je da ne bi trebalo, a devet odsto da bi trebalo.

Što se tiče odnosa prema ratu u Ukrajini, 19 odsto ispitanika odgovorilo je da Srbija treba da se uskladi sa EU i uvede sankcije Ruskoj Federaciji, dok je 40 odsto njih bilo za to da se očuvaju dobri odnosi sa Rusijom i odustane od evropskog puta.

Trećina za ulazak u EU, trećina neodlučna a trećina protiv

U istraživanju se 30 odsto anketiranih Beograđana izjasnilo za ulazak u EU, 31 odsto je protiv, dok je 39 odsto neodlučno.

Kada bi se sada održavao referendum za ulazak u EU, za ulazak glasalo bi 22 odsto od onih koji bi apstinirali na sledećim izborima, 26 odsto od onih koji bi glasali za partije na vlasti, 27 odsto od pristalica partija desnice i 68 odsto od pristalica partija centra i levo od centra.

Rezultati, kažu iz Demostata, pokazuju blago pomeranje politike ka EU i razumniju politiku po pitanju Kosova.

Istraživanje je i pokazalo da su Beograđani masovno nezadovoljni, pre svega zaštitom životne sredine i zagađenjem, njih oko 65  odsto.

Od 23 usluga koje nudi Beograd, građani su zadovoljni samo sa tri - hitna pomoć, grejanje i ustanove kulture te da je većina ispitanika, njih 53 odsto, ocenjuje da vlast u Beogradu nije uspešna u rešavanju velikih problema.

Pristalice partija na vlasti u 27 odsto slučajeva smatraju da je vlast neuspešna, a 30 odsto njih smatra da je beogradska vlast uspešna. S druge strane, 67 odsto pristalice partija desno od centra smatra da je beograska vlast neuspešna, a od centra i levo od centra 88 odsto.

Programski direktor Demostata Zoran Panović istakao je prisustvo konfuzije i anomije u javnom mnjenju.

"Anomija je raspad i kriza društvenih vrednosti, koje prave konfuziju i malodušnost, što se reflektuje na birače", rekao je Panović.

On je dodao da je istraživanje još jednom potvrdilo visok stepen autoritarnosti u Beogradu i Srbiji.

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()