Zbog neprihvatanja predloga da se u tekst Deklaracije o teritorijalnom integritetu Ukrajine, Moldavije i Gruzije doda 'kao i svih drugih članica SE', Beograd će u Rejkjaviku predstavljati obični činovnici
Tri dana je ostalo do Samita Saveta Evrope u Rejkjaviku, a Srbija je već najavila da će biti uzdržana po pitanju Deklaracije o teritorijalnom integritetu Ukrajine, Moldavije i Gruzije.
Razlog tome je što nije prihvaćen predlog Beograda da se u tekst, koji se tiče celovitosti tri države, doda formulacija "kao i svih drugih članica Saveta Evrope" i time na isti način tretira problem Srbije sa Kosovom.
Može li takav stav naše diplomatije da pokvari odnos drugih zemalja prema Srbiji?
Ne samo da će ostati uzdržana na glasanju za Deklaraciju, već Srbija planira da je u Rejkjaviku, umesto predsednika, predstavljaju obični činovnici, kako bi pokazala šta misli o odluci Saveta Evrope da ne dopuni tekst.
Diplomatskim rečnikom, Srbija bojkotuje Samit, ali je pitanje da li tako može da promeni stav bilo koje članice.
"Mi smo mogli da kažemo 'Dobro, mi ne prihvatamo ovakvu rezoluciju', jer zašto bismo bili protiv teritorijalnog integriteta Ukrajine, Gruzije i Moldavije, ali dostavimo pismo u kojem tražimo da bude sastavni deo dokumentacije sa sastanka u kojem ćemo reći da mi žalimo što se isti princip nije primenio i u slučaju Srbije", kaže za UNU diplomata Milovan Božinović.
Iako je Beograd burno reagovao i kada je Komitet ministara Saveta Evrope odlučio da pokrene proceduru za prijem Kosova u tu organizaciju i najavio zaokret u spoljnoj politici prema zemljama koji ne priznaju integritet Srbije, analitičar Dragomir Anđelković kaže da mu sve deluje kao predstava.
"Preduzimaju se mere koje treba da stvore predstavu u javnosti da Srbija i dalje brani Kosovo. Jer, ako ćemo pošteno, ako prihvata plan koji podrazmeva ulazak Kosova u sve moguće međunarodne institucije, kako to onda Beograd može da brani Kosovo? Biće jakih reči iz Beograda, biće odgovora sa Zapada i možda Kijeva, ali sve je to scenario", smatra politički analitičar Dragomir Anđelković.
Ishitrene diplomatske odluke najčešće nisu dobre, kaže Božinović, ali Beograd nikako ne sme da ode tako daleko da prekine dijalog sa Prištinom.
"Ne idi iz dijaloga, jer onda će se sve odlučivati i ovako, samo bez tebe", ističe on.
Dalje sukobljavanje sa svetom Srbiji bi samo još više sužavalo prostor za saradnju, naglašava, a preti čak i da nam se vrati kao bumerang.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.