Non-pejper: Prijem u UN nije uslov za članstvo Kosova u SE

Misijama država članica Saveta Evrope upućen neobavezujući dokument od 10 tačaka koje se odnose na pravne aspekte mogućeg članstva Kosova u toj organizaciji

20.09.2022. 16:21
  • Podeli:
Savet Evrope_Vijeće Europe_Strazbur_Foto Reuters-1663684132992.webp Foto: Reuters

Non-pejper o pristupanju Kosova Savetu Evrope upućen je misijama država članica te organizacije, čije je sedište u Strazburu, a Komitet ministara je potvrdio da prethodni prijem Kosova u Ujedinjene nacije nije preduslov za članstvo u Savet Evrope.

U non-pejperu se, između ostalog, navodi da "ne postoje pravni razlozi" zbog kojih bi se odbila ova inicijativa, piše Kosovo online.

Ovaj neobavezujući dokument se sastoji od 10 tačaka, a Savetu Evrope ga je dostavio Generalni konzulat Kosova u Strazburu. Kako se navodi u non-pejperu, pravno mišljenje Direktorata za pravne savete i međunarodno javno pravo Saveta Evrope potvrđuje da ne postoje pravne prepreke da Kosovo postane član SE.

Kosovo online prenosi delove non-pejpera na engleskom jeziku. Kako se navodi u tom neobavezujućem dokumentu, Komitet ministara je potvrdio da prethodni prijem u Ujedinjene nacijame nije preduslov za članstvo u Savetu Evrope.

"U Mišljenju se potvrđuje da bi stavljanje članstva u UN kao preduslov za pristupanje SE, uspostavilo dodatni uslov za članstvo koji nije predviđen Statutom i to bi takođe bilo protiv prakse Organizacije", navodi se u trećoj tački non-pejpera.

Kosovo je već član dva tela SE

Između ostalog, navodi se i da je odluka Međunarodnog suda pravde o Kosovu, potvrdila da Deklaracija o nezavisnosti nije prekršila nijedno primenljivo pravilo medunarodnog prava.

"Od proglašenja nezavisnosti 2008. godine, Kosovo je postalo član dva tela SE (Razvojna banka SE i Venecijanska komisija), kao i član nekoliko drugih važnih međunarodnih institucija i organizacija. Bez izuzetka Kosovo je pokazalo svoj konstruktivizam i posvećenost, doprinosom i saradnjom u dobroj veri sa svim članovima i partnerima, u postizanju ciljeva organizacija kojima se pridružilo. Kosovo će sigurno ponuditi isti pozitivan i pragmatičan pristup kao nova članica SE", navodi se u non-pejperu.

Dalje se naglašava da pristupanje Kosova međunarodnim organizacijama u prošlosti nije narušilo jedinstvo tih organizacija.

"Postoje sjajni primeri koegzistencije i saradnje između Kosova i Srbije i drugih članica u okviru međunarodnih organizacija, ukljucujući članice koje su glasale protiv pristupanja Kosova navedenim organizacijama", ističe se u non-pejperu.

Kako se dodaje, Kosovo je u stanju da ispuni uslove za članstvo u SE i spremno je da blisko sarađuje sa svim telima SE i državama članicama.

Traži se mišljenje Parlamentarne skupštine

U tački osam od Komiteta ministara traži se da pozove Parlamentarnu skupštinu SE da iznese svoje mišljenje o članstvu Kosova.

U non-pejperu se navodi da pristupanje Kosova SE nije samo u njegovom interesu i interesu naroda, već i u interesu Saveta Evrope da bude u mogućnosti da potvrdi svoj uticaj i autoritet širom Evrope.

"U ovim potresnim vremenima, kada su temelji mira, vladavine prava, demokratije i ljudskih prava u Evropi direktno napadnuti, od suštinske je važnosti da se podrži dobronamerni napor Kosova, da se pridruži porodici Saveta Evrope", stoji u dokumentu upućenom misijama država članica SE.

U poslednjoj tački navodi se da ce davanjem članstva Kosovu, SE dodatno osnažiti sebe instaliranjem svojih mehanizama za praćenje širom Kosova.

"Najvažnije, Evropski sud za ljudska prava će konačno imati nadležnost da razmatra žalbe pojedinaca i nevladinih organizacija na Kosovu. Između ostalog, manjine i druge ugrožene grupe na Kosovu bi se uverile da im nadnacionalni sud može obezbediti adekvatnu naknadu ukoliko kosovske vlasti ikada ne uspeju da obezbede njihova osnovna prava", naglašava se u non- pejperu.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()