Stanišić i Simatović su oslobođeni odgovornosti za UZP u Bosanskom Šamcu
Bivši rukovodioci Službe državne bezbednosti Jovica Stanišić i Franko Simatović osuđeni su danas pravosnažno u Mehanizmu za krivične sudove u Hagu na 15 godina zatvora za zločine počinjene u šest gradova u BiH i jedan zločin na Daljskoj planini u Hrvatskoj u ratu početkom devedesetih.
Žalbeno veće ukinulo im je prvostepene kazne od po 12 godina zatvora na koje su bili osuđeni 2021. godine zbog podržavanja i pomaganja zločina u Bosanskom Šamcu 1992. godine i osudilo ih na po tri godine veće kazne.
Oni su sada osuđeni i za neke zločine za koje su pre dve godine bili oslobođeni. Žalbeno veće je u tim pojedinim stavkama delimično prihvatilo žalbu tužilaštva i proglasilo ih odgovornim za proterivanje nesrpskog stanovništva iz velikih delova BiH i Hrvatske.
Osuđeni su i za učestvovanje u udruženom zločinačkom poduhvatu, kako je sud naveo, da se počine krivična dela ubistva, deportacije, nehumana dela, progoni, prisilna premaštanja prilikom zauzimanja Bijeljine, Zvornika, Bosanskog Šamca, Doboja i Sanskog Mosta u proleće 1992. godine i za zločine u Trnovu u julu 1995. i u septembru iste godine u Sanskom Mostu. Mehanizam u Hagu proglasilo ih je odgovornim i za ubistva u Daljskoj planini u Hrvatskoj u junu 1992.
"Žalbeno veće je utvrdilo da je Služba državne bezbednosti Srbije finansirala Srpsku dobrovoljačku gardu i plaćala njihove komandante i pripadnike. Stanišić i Simatović su tim finansiranjem zajednički doprineli izvršenju zajedničkog zločinačkog cilja prilikom ubistava u Sanskom mostu 1995 . godine", kazala je predsedavajuća Žalbenog veća sudija Grasijela Gati Santana.
"Osnivali su kampove za obuku dobrovoljaca i imali zajedničku nameru da se sprovede zajednički zločinački cilj i proteraju nesrbi. Odgovorni su za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu i krivična dela koja su počinili drugi, glavni izvršioci", stoji u optužnici.
Stanišić i Simatović su oslobođeni odgovornosti za UZP u Bosanskom Šamcu, jer, kako je to navela sudija Santana, nije utvrđeno da su lično planirali zločine i imali nameru i uticaj na počinioce da ih izvrše.
Žalbeno veće je u potpunosti odbacilo žalbe Stanišića i Simatovića po svim tačkama, a prihvatilo deo žalbe tužilaštva.
Ovo je inače poslednja presuda u predmetima za zločine u Jugoslaviji devedesetih, koji su suđeni u Haškom tribunalu.
Žalbeno veće je Stanišiću i Simatoviću produžilo pritvor u kojem se neprekidno nalaze poslednje dve godine u Sheveningenu. U njemu će ostati do prebacivanja u zatvor u određenoj evropskoj zemlji.
Stanišić je do sada u pritvoru proveo sedam godina i dva meseca, a Simatović osam godina i tri meseca. Posle deset godina u zatvoru mogu da traže od predsednika Mehanizma u Hagu uslovni otpust na osnovu dve trećine izdržane kazne.
Podsetimi, sudski postupak protiv njih dvojice trajao je 20 godina, od 2003. godine kada je podignuta optužnica i kada su uhapšeni u Beogradu u akciji "Sablja" i izručeni Hagu. Nakon prvog suđenja obojica su oslobođeni 2013. godine, međutim, tužilaštvo se žalilo, pa je ta prvostepena presuda 2015. godine ukinuta i naloženo je da im se ponovo sudi.
Drugo suđenje počelo je 2017. godine i oni su u junu 2021. godine proglašeni krivim za zločine u Bosanskom Šamcu 1992. godine i osuđeni na po 12 godina zatvora. Za druge optužbe su oslobođeni. Na tu presudu su se žalili i oni i tužilaštvo, pa je Žalbeno veće sada donelo konačnu odluku i osudilo ih i za dodatne zločine, a kaznu povećalo na 15 godina zatvora.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.