Vučić i Novak će razgovarati sa predstavnicima različitih graničnih službi Mađarske, a zatim će se obratiti medijima.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić započeo je danas radnu posetu Mađarskoj susretom sa predsednicom te zemlje Katalin Novak na prelazu Kelebija - Tompa, gde obilaze privremene granične barijere.
Mađarska je još 2015. godine postavila barijere duž granice sa Srbijom, u dužini od 175 kilometara, koje su u međuvremenu dodatno ojačane.
Predstavnici Srbije, Mađarske i Austrije su u novembru, tokom susreta u Beogradu, potpisali Memorandum o saradnji tri zemlje kako bi se što efikasnije borile protiv ilegalnih migracija.
Tada je dogovoreno i tri zemlje zajednički angažuju veći broj policajaca na granici prema Severnoj Makedoniji, kao i da uključe i značajnu opremu, automobile sa termovizijskim kamerama, kako bi se odbrana od ilegalnih migracija prebacila na južne granice.
"Srbija ne želi da bude parking za ilegalne migrante", poručio je tada predsednik Vučić i poručio da je Srbija prema izbeglicama i prema onima kojima je teško uvek imala razumevanja i pokazivala solidarnost i to će raditi i dalje.
Istakao je da je broj ileganih migranata u Srbiji gotovo udvostručen u odnosu na prošlu godinu, kao i da najčesće stižu iz pravca Severne Makedonije i Bugarske.
Najveći broj migranata u Srbiju stiže iz Avganistana (40 odsto) i Sirije (30 odsto), kao i iz Pakistana, Burundija i Maroka, naveo je Vučić.
Predsednica Mađarske Katalin Novak istakla je danas, prilikom zajedničkog obilaska mađarsko-srpske granice Tompa sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i bivšim češkim premijerom Andrejem Babišem, da se na toj granici brani EU.
„Došli smo da vidimo ovaj deo granice. Granica je naše obezbeđenje, obezbeđuje našu teritoriju. To je ujedno granica EU. Ako zajedno branimo ovde granicu onda branimo Evropu, mir i bezbednost građana EU“, poručila je ona u izjavi novinarima.
Rekla je da se granica čuva da bi se sačuvao mir, odnosno kako bi konflikti ostali van granica.
Istakla je da se zbog toga pravi jasna razlika između migranata, onih koji imaju pravo da se obrate za azil i iregularne migrante.
„Velika je razlika ako neko dolazi kao azilant ili neko ko gazi zakonske propise prelazeći ilegalno granicu. Otvoreni smo za izbeglice iz Ukrajine. Više od milion je stiglo u Mađarsku ili prošlo preko naše zelje. Njima pružamo svu moguću pomoć da prebrode teškoće sa kojima su se suočili“, objasnila je Novak.
Kazala je da ima onih koji žele ilegalno da pređu granicu Evrope i da Mađarska odlučno postupa prema njima.
Pritisak iregularne migracije se, prema njenim rečima, stalno povećava i to se brojčano može dokazati.
„Do danas imamo više od 271.000 slučajeva ilegalnih pokušaja prelaska granice koje smo sprečili. Njihov broj je dvostruko uvećan u odnosu na prethodnu godinu. To je jedna od pojava sa kojom se suočavamo. Druga pojava je da su migranti sve agresivniji, sve više je krijumčara ljudi, svakodnevni su napadi na pripadnike granične policije. To ne možemo dozvoliti“, istakla je Novak.
Kazala je da oni koji ilegalno prelaze granicu agresivno nastupaju prema službenim licima koja brane granicu Evrope.
„Od ovih 271.000 iregularnih migranata 90 odsto stiže iz pravca Srbije i zato pokušavamo sa prijateljima u Beogradu da stanemo na put tom problemu i to ne samo na mađarsko-srpskoj granici, već i na jugu na srpsko-severno makedonskoj granici. Potrebno je da proširimo saradnju, i zahvalni smo svakoj zemlji koja se pridružuje saradnji i doprinosi da zaštiti zajedničke granice“, istakla je ona.
Predsednik Aleksandar Vučić rekao je da će Priština danas podnošenjem zahteva za članstvo u EU i zvanično prekršiti Vašingtonski sporazum, a da će se odgovor Beograda tim povodom biti poznat večeras posle sednice Vlade.
"Danas i zvanično oni krše Vašingtonski sporazum, a na sve to odgovorićemo večeras posle sednice Vlade na koju sam pozvan i oko naših zahteva vezanih za Rezoluciju 1244 UN, ali i za povlačenje priznanja mnogih zemalja. Dobićete precizan odgovor", rekao je Aleksandar Vučić odgovarajući na pitanje povodom podnošenja zahteva Prištine za članstvo u EU, kao i kada će Srbija objaviti koje zemlje su povukle priznanje kosovske nezavisnosti.
Na pitanje da li ima pomaka u situaciji na KiM, Vučić je rekao da je juče razgovarao sa evropskim i američkim predstavnicima i da postoje neke ideje.
"Da li ćemo uspeti – videćemo. Situacija je komplikovana, ali daćemo sve od sebe da sačuvamo mir i stabilnost", poručio je Vučić tokom obilaska prelaza Kelebija–Tompa.
Istakao je da to što rade neke zemlje EU predstavlja kršenje člana 49 Ugovora o EU, jer je uslov za traženje članstva u EU da budete evropska država.
"Ne znam po kom kriterijumu se to gleda da li je neko država ili ne. Da li to misli jedna, makar i najveća članica EU, da li to misle sve ili je to po članstvu u UN. Na sve smo to naučili. Moraćemo da se borimo koliko je moguće i čuvamo naše državne i nacionalne interese", zaključio je Vučić.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.