Osnovni cilj WBF je jačanje civilnog društva uz saradnju članica i podsticanje evropskih integracija
Bosna i Hercegovina je 1. januara ove godine od Albanije preuzela jednogodišnje predsedavanje Fondom za Zapadni Balkan (Western Balkans Fund-WBF). Članice Fonda su zapadnobalkanska šestorka, Bosna i Hercegovina, Albanija, Crna Gora, takozvano Kosovo, Severna Makedonija i Srbija.
Osnovni cilj WBF-a je jačanje civilnog društva uz saradnju članica i podsticanje evropskih integracija. Ciljevi fonda se ostvaruju kroz finansiranje projekata civilnog društva u oblasti promocije kulturne saradnje, istraživanja i saradnje u obrazovanju, naučne razmene, te održivog razvoja.
Bosna i Hercegovina je ranije najavila da će tokom svog predsedavanja, kao država posvećena daljem jačanju regionalne saradnje i razvoja civilnog društva koji su važni elementi procesa evropskih integracija, raditi na boljoj vidljivosti Fonda, saopšteno je iz Ministarstva spoljnih poslova BiH.
U saopćenju se navodi da se javni pozivi za projekte objavljuju jednom godišnje. U toku je realizacija 6. javnog poziva. Vrednost pojedinačnih projekata je do 15.000 evra.
Pored ovog, WBF dodeljuje i MOVE grantove, koji omogućuju pojedincima da učestvuju u istraživanju, ili sastancima u nekoj od članica regije.
Pri dodeli grantova vodi se računa o jednakoj geografskoj distribuciji, tako da organizacije i institucije iz naše države uvek dobiju šestinu odobrenih projekata, navodi se u saopćenju.
Fond se finansira iz kontribucija ugovornih strana, te donacija drugih država i organizacija. Fond za zapadni Balkan je osnovan 2015. godine odlukom ministara spoljnih poslova zapadnobalkanske šestorke, a počeo je sa radom dve godine kasnije.
Sedište Sekretarijata Fonda je u Tirani.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.