Rasprava o izveštaju Saveta REM-a biće nastavljena u utorak, a sednica će početi u 10 časova
Poslanici Skupštine Srbije završili su rad za danas, a raspravu o izveštaju Saveta REM-a nastaviće u utorak. Sednica će početi u 10 časova.
U popodnevnom delu sednice, Aleksandar Mirković iz poslaničke grupe "Aleksandar Vučić - Zajedno možemo sve" ocenio je da opozicija zloupotrebljava poziv predsednika Aleksandra Vučića za mir i dijalog.
"Najavili ste da ćete obrazovati prsten oko Predsedništva. To ste već pravili i tada ste napadali policajce, a Boško Obradović je naredio vozaču kamiona da krene krozu barijere, a kada je on odbio, rekao je da ga izbace i stave drugog", rekao je Mirković.
"Glumica Ceca Bojković će se obratiti, pošto poslanicima opozicije organizatori ne daju da se obrate. Zato što bi svi vi iz opozicije, kada biste se pojavili, bili izviždani i oterani sa bine, jer ste i sami svesni da ti ljudi ne dolaze zbog vas", rekao je Mirković.
On je zapitao opoziciju šta je njen cilj, sem da dođu na vlast bez izbora i poručio im da je Srbija zemlja u kojoj niko nasiljem ne dolazi na vlast.
Dušan Radosavljević iz poslaničkog kluba NADA-Novi DSS-POKS rekao je da je promena sistema uslov svega.
"Ovo ne vodi ničemu i vama iz vlasti će biti lakše kada to shvatite. Dosta je kulta ličnosti, promena sistema je uslov svega", poručio je i dodao da se ne obraća poslanicima vlasti, već opozicije.
Ana Oreg iz poslaničke grupe Ujedinjeni rekla je da su mere koje je Vlada preduzela posle masovnih ubistava terapija koja otklanja simptome, ali se ne bavi prevencijom i uzrocima.
Nebojša Bakarec iz poslaničke grupe "Aleksandar Vučić - Zajedno možemo sve" je rekao opozicija ima samo političke zahteve: ostavke Vulina, Gašića, REM.
"Sem toga oni samo traže rušenje škole "Vladislav Ribnikar", a deo opozicije se protivi razoružanju Srbije. Oni samo hoće vlast i neće izbore", poručio je Bakarec.
Samostalni poslanik Dejan Bulatović ocenio je da je opozicija, koja organizuje proteste "Srbija protiv nasilja" zloupotrebila tragične događaje i dodao da će im se to, kako je rekao, vratiti kao bumerang.
Jedna od tema bile su i televizije čiji se program emituje preko kablovskih operatera.
Poslanica "Ujedinjenih" Danijela Grujić smatra da je REM na zahtev za oduzimanje nacionalnih frekvencija TV Pink i TV Happy i podnošenjem ostavki članova Saveta REM-a, odgovorio, kako je rekla, nedostojnim i nesavesnim izveštajem koji se razmatra i skandaloznom odlukom o davanju dozvole za rad kablovskom kanalu Informer. Nebojša Bakarec joj je odgovorio joj je da TV Informer nije deo izveštaja REM.
"Izveštaj koji ste vi tražili odnosi se na televizije sa nacionalnom frekvencijom. Što se tiče TV Informer, oni su dozvolu dobili kao i hiljade drugih kablovskih televizija, koje su dobile dozvolu preko REM", rekao je Bakarec.
On je zapitao Grujićevu da li je osudila govor mržnje predsednika svoje stranke Dragana Đilasa i to što su poslanice njene stranke, kako je rekao, više puta pretili smrću predsedniku Aleksandru Vučiću.
"Kažete da vlada opšte društveno rasulo, a plate danas su više nego dvostruko veće u odnosu na 2012, a nezaposlenost je smanjena na ispod 10 odsto", rekao je Bakarec.
Nezavisni poslanik Miloš Parandilović tvrdi da vlast drži pod kontrolom sve medije, uključujući RTS, a šef poslaničke grupe "Aleksandar Vučić - Zajedno možemo sve" Milenko Jovanov odgovorio je Parandiloviću da je politički nastao na TV Happy, a da je danas protiv te televizije.
Nikola Nešić iz poslaničke grupe Moramo-zajedno pozvao je članove REM-a da pokažu odgovornost i podnesu ostavke, a od parlamentarne većine zatražio da prestanu sa vređanjem.
"Poslanička većina nametnula je zamenu teza. Pretvorili smo ovu sednicu u nešto gde se mnogo više pominje N1, Nova S i Junajted medija nego TV Pinku i TV Happy", rekao je Nešić.
Milenko Jovanov je na to odgovorio da je luksemburško nezavisno regulatorno telo Alija izrekao kaznu N1 za govor mržnje.
Marijan Rističević iz poslaničke grupe "Aleksandar Vučić - Zajedno možemo sve" je rekao da opozicija traži od parlamentarne većine da se umeša u posao nezavisnog regulatornog tela u kojem je opozicija, kako je rekao, predložila i dobila pet članova.
"Traže i da se uključimo u slobodu medija, dok član 50 Ustava garantuje slobodu medija. Traže da se mešamo u uređivačku politiku nekih medija koji su registrovani u Srbiji i time direktno utičemo na cenzuru. Traže sve ono što bi trebalo da budu odlike diktature i kada bi sve to sabrali, oni traže da neko uvede diktaturu, umešamo se u slobodu medija", rekao je Rističević.
Dodao je da opozicija treba da pročita Zakon o elektronskim medijima i konvenciju o prekograničnim medijima.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.