Srbija odlučna da se nikada ne odrekne nasleđa na KiM: Snažna poruka naše Ambasade iz Berlina

Delegacija nemačkih diplomata posetila je u petak Visoke Dečane i razgovarala sa igumanom Savom o izazovima sa kojima se suočava Srpska pravoslavna crkva

19.11.2023. 08:07
  • Podeli:
manastir visoki dečani - foto profimedia-6559b40f34bc4.webp Foto: Profimedia

Što je više pokušaja da se srpsko kulturno-istorijsko nasleđe na Kosovu i Metohiji otuđi od Srbije, to je jača njena odlučnost da ga se nikada ne odrekne, poručila je Ambasada Srbije u Nemačkoj.

Na zvaničnom nalogu ambasade na platformi X objavljena je u subotu fotografija manastira Visoki Dečani, uz podsećanje da je u pitanju srpski srednjovekovni manastir koji se nalazi na Uneskovoj listi ugrožene svetske baštine.

Delegacija nemačkih diplomata posetila je u petak taj manastir i razgovarala sa igumanom Savom o izazovima sa kojima se suočava Srpska pravoslavna crkva na Kosovu i Metohiji.

"Razgovor je bio usredsređen na aktuelne izazove sa kojima se suočava Srpska pravoslavna crkva i srpska zajednica na Kosovu", objavio je manastir na društvenoj mreži X.

Delegaciju je predvodio politički direktor za jugoistočnu Evropu u nemačkom Ministarstvu spoljnih poslova Mihael Rajfenštul, a zajedno sa njim manastir Visoke Dečane posetili su nemački ambasadori u Prištini, Beogradu, Sarajevu, Podgorici, Skoplju i Tirani.

Manastir Visoki Dečani je, odlukom Komiteta za svetsku baštinu UNESCO, stavljen na spisak ugroženih spomenika, a nalazi se i na listi najugroženijih lokaliteta kulturnog nasleđa u Evropi, koju je sačinila panevropska federacija za očuvanje kulturnog nasleđa Evropa Nostra.

Manastir je više puta bio izložen direktnim napadima ekstremnih Albanaca, a privremene institucije samouprave odbijaju da sprovedu odluku ustavnog suda u Prištini iz 2016. godine i da kao vlasništvo Visokih Dečana upišu oko 24 hektara zemlje u okolini manastira.

Manastir Visoki Dečani je pod neprekidnom zaštitom međunarodnih snaga Kfora i jedini je verski objekat i spomenik Uneska u Evropi pod vojnom zaštitom.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()