Prema njegovim rečima Beograd zvanično insistira da se krene od formiranja ZSO da bi moglo da se razgovara o bilo kakvoj normalizaciji odnosa
Analitičar Miroslav Stojanović izjavio je danas da je potrebno da EU pošalje neki znak da se nešto politički pomera po pitanju dijaloga Beograda i Prištine, jer su pozicije dve strane dosta daleke.
"Aljbin Kurti očigledno izbegava da to učini bez obzira što je pritisak na njega znatno veći i jači nego na predsednika Srbije Aleksandra Vučića. Amerikanci su ti koji mogu da prelome. Ako dođe ponovo do izbora na Kosovu, padom njegove vlade, onda se pravi jedan politički vakuum u kom se ništa ne dešava i njegova pozicija u biračkom telu bi mogla da bude jača", rekao je on za Tanjug.
Prema njegovim rečima Beograd zvanično insistira da se krene od formiranja ZSO da bi moglo da se razgovara o bilo kakvoj normalizaciji odnosa.
"Ako se taj kamen ne pomeri u Briselu onda zaista nema ništa", navodi Stojanović.
Govoreći o situciji u Ukrajini, on kaže da je iz govora koji su održali Vladimir Putin i Džozef Bajden jasno da neće biti skorog okončanja rata.
Kaže da svi govore o ratu, a niko o miru, naglašavajući da je kineska najava mirovnog plana gotovo ignorisana na Zapadnoj strani, što smatra dosta simptomatičnim jer bi verovatno već sutra Lider Kine Si Đi Ping izašao sa tim planom, i dodaje da je najveća žrtva rata Ukrajina, ali i Evropa koja će trpeti posledice dugoročno.
"Što se tiče otkazivanja poslednjeg sporazuma oko nuklearnih raketa, on je potpisan kada je u Rusiji bio predsednik Dimitri Medvedev, a u SAD Barak Obama i tada je ograničeno na 1500 nuklearnih raketa da bi i jedna i druga strana obavljale inspekcije i kontrole. Do kontrola nije došlo jer je nastupila pandemije, a sada rat. Amerika se u ovoj situaciji oglušila o ove zahteve. Pre nego što je počeo rat u Ukrajini, Moskva je poslala celu listu zahteva NATO-u i SAD-u u kojoj je bio između ostalog i deo koji je trebao da otvori dijalog između Moskve i Vašingtona oko kontrole atomskog oružja", rekao je Stojanović.
Dodaje i da je očigledno da se pravi neka vrsta dodatne političke nervoze između SAD i Ruske Federacije jer ključ svega stoji u tom odnosu.
Prema njegovim rečima to je demonstrativan potez Putina kojim pravi neku vrstu potpunog raskida sa SAD, koje pojačavaju svoje vojno, ekonomsko i političko prisustvo u Evropi.
Dodaje da se Bajdenovom posetom Kijevu pa zatim Varšavi jača deo prema Rusiji i da će se verovatno pojačati broj vojnika, iako SAD trenutno imaju oko 100.000 vojnika u Evropi.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.