Stoltenberg: Misija KFOR-a na KiM važna zbog mira i stabilnosti

Pozdravljam napredak razgovora između Beograda i Prištine. uz posredstvo EU, u ovom trenutku imamo istorijsku priliku da stvorimo dugotrajni mir u regionu, poručio generalni sekretar NATO

07.03.2023. 14:19
  • Podeli:
Jens Stoltenberg_NATO_REUTERS-1667142932463.webp Foto: Reuters

Misija KFOR-a na Kosovu i Metohiji važna je zbog mira i stabilnosti, izjavio je generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg.

"Prisustvo NATO-a kroz misiju KFOR-a na severu Kosova je važno, pošto tako podržavamo diplomatske napore Evropske unije. Pozdravljam napredak u razgovoru između Beograda i Prištine. uz posredstvo EU, pošto je to jedini validni put ka rešenju i stabilnosti. U ovom trenutku imamo istorijsku priliku da stvorimo dugotrajni mir u regionu. Pozdravljamo konstruktivne razgovore, ali sve strane u razgovoru moraju pokazati fleksibilinost i spremnost na kompromis", ocenio je Stoltenberg.

Generalni Sekretar NATO, koji je razgovarao sa albanskim predsednikom Bajramom Begajem, naveo je da rešenje mora biti zasnovano na poštovanju ljudskih prava, demokratskih vrednosti i dobrosusedskih odnosa.

Stoltenberg je kazao da je uloga Albanija važna, "jer promoviše stabilnost i saradnju sa NATO-om na Zapadnom Balkanu".

"Albanija je posvećena svojoj ulozi u NATO-u, kao što smo i mi posvećeni Albaniji", kazao je on i podsetio da je Alijansa poslala pomoć kada je prošle godine došlo do sajber napada na Albaniju iz Irana.

Stoltenberg istakao da Alijanasa pomaže Ukrajini u ratu sa Rusijom tako što je snabdeva "svime što je potrebno" kako bi odnela pobedu. On je pohvalio rekaciju Albanije u vreme zemljotresa u Turskoj, kada je ta zemlja poslala medicinsku pomoć i spasioce, i naglasio da Albanija u saradnji sa NATO-om radi na stablilnosti i mira na Zapadnom Balkanu.

Stoltenberg je rekao da je za njega i za NATO finalizacija procesa pridruživanja Švedske i Finske Alijansi od najveće važnosti.

"Postoji napredak. Kasnije danas putujem u Švedsku da pogledam izveštaj mađarskog parlamenta na temu napretka Švedske. Podsetio bih da su procesi priključenja Švedske i Finske najbrži u istoriji, oni su se prijavili u maju, i sve članice su ratifikovale pristupanje osim Turske i Mađarske. Nadam se i apelujem na te dve zemlje da što pre ratifikuju pristup Finske i Švedske", rekao je Stoltenberg.

Begaj: Čestitke Beogradu i Prištini na napretku u pregovorima

Albanski predsednik Bajram Begaj je, nakon sastanka sa Stoltenbergom izjavio da je tzv. Kosovo "već 15 godina nezavisna država", koja naporno radi na stvaranju vladavine prava.

"Mi u potpunosti podržavamo put Kosova ka članstvu u međunarodnim i regionalnim organizacijama, što naravno uključuje članstvo u NATO-u", rekao je Begaj, i dodao da je misija KFOR-a na severu KiM "uspešni garant mira i bezbenosti u regionu", što uključuje i Kosovo i Albaniju.

"Pratili smo dijalog između Beograda i Prištine i čestitamo Srbiji i Kosovu na napretku na tom polju", rekao je Begaj.

On je naglasio da Albanija nastavlja da podržava Ukrajinu u ratu sa Rusijom tako što šalje medicinsku i vojnu pomoć, i ocenio da Rusija predstavlja veliku pretnju ppo Zapadni Balkan, pošto je povećala intezitet svojih operacija koje su kombinacija hibridnog rata i subverzija.

"NATO ima obavezu da se proširi, i u tom smislu pozdravljamo pristupnice Švedske i Finske. Albanija je bila jedna od prvih zemalja koja je te prstupnice ratifikovala. Politika 'otvorenih vrata' Alijanse omogućava da Kosovo, ali i Finska i Švedska donesu vrednosti NATO-u", rekao je Begaj.

On je istakao da je Alijansa demonstrirala jedinstvo i spremnost da brani "svaki centimetar" teritorije zemalja članica i prijateljskih zemalja.

"Albanija učestvuje i misijama KFOR-a u Letoniji i Bugarskoj, i konstantno radimo na modernizaciji naše vojske i kapaciteta", rekao je i dodao da će Albanija ispuniti sve uslove kako bi što pre postala članica Evropske unije.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()