Strazbur: Bez rasprave o prijemu takozvanog Kosova u Savet Evrope

Bezrezervnu podršku Priština dobila od desetak država, među kojima su skandinavske zemlje, Hrvatska, Albanija, Velike Britanija i Irska

17.05.2024. 13:42
  • Podeli:
savet evrope facebook@councilofeurope-660450891c774.webp Foto: Facebook@Council of Europe

Na zasedanju Komiteta ministara Saveta Evrope u Strazburu danas se nije raspravljalo o članstvu tzv. Kosova u Savetu Evrope, pošto je na početku sastanka, usvojen konačan dnevni red, na kojem se nije našao zahtev Prištine za članstvo u toj organizaciji, saznaje Tanjug. 

Naredna sednica, na kojoj bi se o toj temi raspravljalo, mogla bi da se održi u novembru, rekli su Tanjugu diplomatski izvori.

Na sednici je bezrezervnu podršku članstvu Prištine u toj organizaciji dalo desetak zemalja, među kojima su skandinavske zemlje, Hrvatska, Albanija, Velika Britanija i Irska.

Uoči početka sastanka, ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto rekao je Tanjugu da je stav te zemlje po pitanju članstva Prištine u SE jasan - ne podržava ga, o čemu je obaveštena i Priština. On je dodao da Mađarska o tom pitanju ima principijelan stav, a to je da želi da vidi uspešnu finalizaciju dijaloga Beograda i Prištine.

Nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok apelovala je, u izjavi novinarima pre početka sastanka, na Prištinu da što pre ispuni uslove, kako bi Nemačka mogla da ohrabri većinu za njen prijem u SE.

Francuski ministar za evropske poslove Žan Noel Baro kazao je da Francuska smatra da u ovoj fazi postoji rizik da bi pitanje tzv. Kosova moglo da izazove podele među zemljama u SE i da bi to pitanje trebalo da se razmatra kasnije "kad pređe put za koji smatramo da je potrebno da ga pređe".

Francuska je, zajedno sa Nemačkom i Italijom, uputila ranije pismo premijeru privremenih prištinskih institucija Aljbinu Kurtiju u kojem su mu poručili da Priština nije ispunila uslove međunarodne zajednice za članstvo u SE, pošto ''nije napravljen nijedan korak ka formiranju Zajednice srpskih opština (ZSO)", i pozvale vladu u Prištini da razmotri slanje nacrta statuta ZSO tzv. ustavnom sudu Kosova.

Oni su u pismu istakli da je nacrt statuta, koji je predstavio specijalni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak, ''solidan model'' kako treba da izgleda ZSO.

PS SE je 16. aprila usvojila preporuku na osnovu izveštaja glavnog izvestioca za prijem tzv. Kosova u SE Dore Bakojani da se tzv. Kosovo primi u članstvo SE.

Bakojani je preporučila članstvo tzv. Kosova u SE, iako je Priština ispunila samo jedan od tri uslova koje je ona prvobitno navela, a to je sprovođenje odluke ustavnog suda u Prištini o vraćanju zemlje manastiru Visoki Dečani i to tek osam godina nakon donošenja.

Duga dva uslova - formiranje Zajednice srpskih opština i rešavanje problema eksproprijacije zemljišta u opštinama gde žive uglavnom Srbi Priština nije ispunila.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()