Naše tri zemlje su teško bile pogođene ilegalnom migracijom. Sada se drugačije razmišlja, uspeli smo da se donesemo nove mere protiv organizovanog kriminala i ilegalne migracije, poručio austrijski kancelar
Austrija, Mađarska i Srbija su uspele da smanje ilegalne migracije, izjavio je austrijski kancelar Karl Nehamer u Beču, nakon trilateralnog samita tri zemlje i zahvalio Srbiji na izmeni viznog režima za državljane Indije i Tunisa, zbog čega se broj ileganih migranata u Austriji značajno smanjio.
Nehamer je, na zajedničkoj konferenciji za medije sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i premijerom Mađarske Viktorom Orbanom, rekao da su danas pre svega razgovarali o daljoj borbi protiv ilegalnih migracija i krijumčarenja ljudi, kao i borbi protiv organizovanog kriminala.
Pokazalo se da sistem EU za borbu protiv ilegalnih migracija nije najbolje funkcionisao i da su zato tri zemlje uspostavile međusobu saradnju.
"Naše tri zemlje su teško bile pogođene ilegalnom migracijom i u međuvremenu smo uspeli da postignemo da se sada malo drugačije razmišlja i da se donesu nove mere i postupci protiv organizovanog kriminala i ilegalne migracije", naveo je Nehamer. On je istakao da su tri zemlje uspele da zakoče trend ilegalne migracije koji je postojao.
"Uspeli smo prošle godine da uhapsimo 700 krijumčara ljudi koji su napravili biznis na nevolji tih ljudi, a Mađarska je uspela u saradnji sa Austrijom da uhapsi 100 krijumčara. Imamo dobru odličnu saradnju i sa srpskim službenicima. Imamo sada i potvrdu toga, dobre rezultate", rekao je on.
Danas postignut sporazum u fokusu ima policijsku saradnju tri zemlje, rekao je Nehamer i poručio da treba da se krene u borbu protiv struktura krijumčara ljudi.
"Organizovani kriminal zarađuje dosta novca i imaju svoj poslovni model. Možemo da se izborimo samo ako sarađujemo na međuanrodnom nivou", poručio je on.
Austrijski kancelar je naglasio da tri zemlje ne smeju da prekinu ovu saradnu, već da je moraju dalje da je razvijaju.
"Prvi put smo na evropskom nivou imali sredstva od EU za zaštitu granica u Bugarskoj i Rumuniji. Ovo sada sve pokazuje rezultate. Cilj je da smanjimo broj smrtnih slučajeva migranata u Sredozemlju, kao i da smanjimo pritisak i sa područija ZB. Austrija će nastavi aktivnosti i unutra EU, ali i u saradnji sa državama ZB, naročito Srbijom", poručio je Nehamer.
Mađarski premijer Viktor Orban je izjavio da bi Evropa imala stotine hiljada migranata više da nije Srbije i Mađarske koje sprečavaju ilegalnu migraciju.
On je na zajedničkoj konferenciji, nakon trilateralnog sastanka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i austrijskim premijerom Karlom Nehamerom, rekao da te dve zemlje štite Evropu na spoljašnjim granicama i da je od 330.000 migranata na granicama Mađarske čak 270.000 zaustavljeno na srpsko-mađarskoj granici.
"Hvala predsedniku Vučiću za saradnju i to što čini za Evropu. Bez Srbije i Mađarske Austrija, Nemačka, Holandija imale bi stotine hiljade migranata više nego sada. Mađarska je u izuzetnoj poziciji i u bliskom susedstvu sa Ukrajinom, gde je rat, i u njoj je migrantska ruta najfrekventnija. Štitimo celu Evropu na spoljašnjim granicama. Kada naše obaveze ne bi ispunjavali bilo bi problema", rekao je on.
Prema njegovim rečima, niko ne može da stupi na teritoriju Mađarske bez postupka azila.
"Ako je pozitivan mogu da dođu, to bi trebalo druge države da čine, ali ne rade. U Briselu je doneta odluka o kvotama, ali one znače pomoć za Italiju, ali problem za Austriju", rekao je Orban.
Dodao je da ta zemlja neće zameniti efikasan sistem koji ima za neefikasan sistem Brisela.
"Naći ćemo politička i pravna rešenja da to sprečimo. Kako će se vršiti interpretacija odlučićemo, ali mi se ne branimo samo od migranata, već i od Brisela", rekao je Orban.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.