UNA analiza: Gde je Kosovo i Metohija nakon 30 dana nemira

Svi Srbi koji su na Severu situaciju opisuju kao najgoru koja ih je zadesila od 1999.

Autor: Bojana Petrušijević
26.06.2023. 19:58
  • Podeli:

Pre tačno mesec dana počela je kriza na severu Kosova i Metohije. 

Prištinski specijalci nasilno su upali u zgrade opštine u Zvečanu, Leposaviću i Zubinom Potoku, kako bi se albanskim gradonačelnicima omogućilo preuzimanje vlasti.

Protesti Srba i dalje traju, a dan je počeo vešću da je protiv kosovskih policajaca, uhapšenih polovinom meseca u centralnoj Srbiji, podignuta optužnica i da su zatim pušteni da se brane slobode.

Trojica policajaca su se preko Merdara, praćena blicevima foto-aparata vratila kući. 

Otkako su uhapšeni 14. juna, međunarodni zvaničnici su više puta pozivali na bezuslovno oslobađanje - do toga je došlo, ali ne i do oslobađanja Srba uhapšenih na Kosmetu. 

Zato, svi Srbi koji su na Severu situaciju opisuju kao najgoru koja ih je zadesila od 1999.

"Dodatno komplikaju hapšenja i pritisak na pojedince, što se preliva na druge sredine širom KIM gde Srbi žive. Sve ovo ima potencijal da preraste u neželjeni scenario koji može imati veliki negativne efekte i u regionu", kaže Miodrag Milićević ispred NVO "Aktiv" Kosovska Mitrovica.

Premijer prištinskih institucija Aljbin Kurti je u poslednjih nekoliko meseci više puta bio označen kao faktor nestabilnosti u dijalogu, te zato mnogi postavljaju pitanje: Da li to može da znači i njegov kraj u premijerskoj fotelji jer u nekim administracijama postaje gotovo persona non grata?

"Prorežimski mediji podgrevaju priču da je Kurti pušten niz vodu, što je delimično tačno. Znači samo delimično. Ali je apsolutna besmislica da je sada Beograd postao miljenik Zapada. U svakom slučaju, rekao bih, da i ako takvih nada ima, da su one neosnovane. Kakva će bit Kurtijeva lična sudbina, nas ne treba da zanima", kaže politički analitičar Đorđe Vukadinović.

"Poslednje procene u koje sam ja lično imao uvid govore njemu u prilog. Gotovo približno polovina biračkog tela na KiM bi dala glas njemu i Samoopredeljenju", dodaje Milićević.

A u Luksemburgu je ovo zvono označilo početak sednice Saveta za spoljne poslove Evropske unije. Teme su, može se reći bile krizne - Rusija, Ukrajina i situacija na Kosovu. Ipak, sagovornici smatraju da je njihova reakcija bila spora i neadekvatna.  

"Vašington ima uticaj, a Brisel nema. Vašington, SAD ponekad delegiraju zrno moći i ovlašćenja Briselu, iz taktičkih razloga. Svima je tu jasno i u svetu  i u regionu, za sve se pita Vašington. I u dobrom i lošem smislu te reči", dodaje Vukadinović.

Ipak, puštanje kosovskih policajaca na slobodu naišlo je na odobravanje zvaničnika EU. 

Iz Kancelarije za Kosovo i Metohiju, naveli su da je ta odluka bila sudska, a ne politička, kao i da će Srbija da nastavi da se bori za oslobađanje uhapšenih Srba.  

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()