Koliko su poslovi koji su tamo dogovoreni popravili odnose dve zemlje i hoće li se to odraziti i na političke stavove zvaničnog Pariza?
I dalje se sabiraju utisci posle posete predsednika Srbije Francuskoj. Susret predsednika Srbije sa prvim čovekom jedne od najvećih država EU i veoma uticajne na svetskom nivou, značajan je već sam po sebi, a kako je u Parizu dogovorena ekonomska, vojna, naučna i druga saradnja, tako su ojačani i politički odnosi dve zemlje. Ipak, očekivanja da će Francuska promeniti stav po pitanju članstva Kosova u Savet Evrope ili rezolucije u Savetu bezbednosti, pokazala su se kao nerealna.
Koliko su poslovi koji su tamo dogovoreni popravili odnose dve zemlje i hoće li se to odraziti i na političke stavove zvaničnog Pariza?
„Ko god je, možda, očekivao da će ne znam šta moći Makron da kaže u ovoj situaciji, kao ‘ja ću da se protivim da uđe Kosovo‘, to je prazna priča. To je ista meta, isto odstojanje jer Francuska to tako mora“, objašnjava za UNU diplomata Branko Branković.
Možda i najznačajniji ishod Vučićeve posete Francuskoj jeste najava kupovine 12 borbenih aviona Rafal. To što će Srbija sa "migova" preći na francuske letelice ne znači totalni zaokret ka zapadnoj tehnologiji, kaže vojni analitičar Vlade Radunović, jer vojska i dalje nabavlja dosta toga iz Rusije i Kine.
Rafal, kaže on, ne samo što je najsavremeniji avion četvrte i po generacije, već je ujedno bio i želja pripadnika srpskog ratnog vazduhopolovstva.
„Postoji nešto što je uticalo da se ovakva odluka malo brže donese, a to je situacija na istoku Evrope. Činjenica je da mi iz Rusije ne možemo ništa da nabavimo i da je pitanje kada ćemo moći da nabavimo. Vidite da smo mi neke stvari avansno platili i poručili iz Ruske federacije, a pitanje je da li će to ikada stići...Rafal nije bila jedino rešenje, mnogi će reći postojale su tu i druge platforme - gripen, jurofajter, itd. Slažem se, možda on i jeste najskuplja platforma, ali svakako najsavremenija“, objašnjava Radunović.
Pošto se nabavka francuskih aviona u javnosti komentarisala i kao "navodno kršenje vojne neutralnosti Srbije", ministarstvo odbrane poručilo je da su takve ocene "krajnje neutemeljene i nekompetentne" i da kupovina rafala ne znači pristupanje niti jednom postojećem vojnom savezu.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.