UNA analiza: Šta za Srbiju znači pridruženo članstvo tzv. kosovske skupštine u PS NATO

Argumenti predsednice Skupštine Srbije upućeni Parlamentarnoj skupštini NATO da Priština sprovodi nasilje nad Srbima, opstruira dijalog i nespunjava obaveze iz Brisela, nisu imali uticaja na odluku

Autor: Zvonko Ninkov
27.05.2024. 19:43
  • Podeli:

Za razliku od Saveta Evrope, gde je Srbija uspela da spreči ulazak tzv. Kosova u članstvo, u Parlamentarnoj skupštini NATO izglasano je pridruženo kosovsko članstvo u toj organizaciji. Tokom glasanja uzdržano je bilo 14 članica, a jedino je Mađarska bila protiv.

"Ta odluka opasan je presedan i time će biti dodatno pogoršani uslovi za život Srba na Kosovu i Metohiji", poruka je delegacije Skupštine Srbije u Parlamentarnoj skupštini NATO.

Ne samo iz Španije, Rumunije, Slovačke i Grčke, i poslanici iz Francuske i Italije bili su uzdržani prilikom glasanja da skupština tzv. Kosova dobije status pridruženog člana.

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju kaže da tom odlukom "teror Aljbina Kurtija nailazi na otvorenu podršku moćnih sila koje su spremne da zažmure na sva nepočinstva režima u Prištini".

Prijem Kosova kao pridruženog člana Parlamentarne skupštine NATO, ogolio je svu politiku dvostrukih aršina Zapada koji je još jednom nagradio ‘svoje čedo‘ za sva kršenja sporazuma i teror nad srpskim narodom na Kosovu, poručuje Petković.

„Kao što smo na delu videli da nikakve garancije ni EU ni NATO ne važe kada su Srbi u pitanju, tako svedočimo još jednom sunovratu vrednosti zarad nečijih geopolitickih interesa na prostoru Zapadnog Balkana“, rekao je direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković.

Prištinski premijer i predsednica zahvaljuju članicama Parlamentarne Skupštine na ishodu glasanja. Kurti kaže - "važan korak u evroatlanskim integracijama, uprkos kampanji Srbije", Osmani dodaje -"NATO je sudbina Kosova, nastavljamo do punog članstva".

"Sve to ne treba da čudi. Kosovo je tvorevina NATO i uklapa se u njegovu strategiju za proširenje na Balkan", kaže Dušan Janjić iz Foruma za etničke odnose i dodaje:

„Jasno je da je kosovka javnost opredeljena za NATO, situacija u Srbiji i među Srbima je potpuno drugačija. Tako da više neće moći da se skriva od naroda da mi imamo zapravo izbor. Izbor nije EU za 30 godina, već NATO ili ne. Ako ne NATO, onda koji oblik saradnje? Jer vojna neutralnost, način na koji je difinisana na papiru je dobra, aliu stvarnosti - ne funkcioniše. A i zašto je ovo posebno ovako, to je zbog Banjske“.

Argumenti predsednice Skupštine Srbije upućeni Parlamentarnoj skupštini NATO da Priština sprovodi nasilje nad Srbima, opstruira dijalog i nespunjava obaveze iz Brisela, nisu imali uticaja na odluku.

„Uvek se NATO krije kako nije samo vojna, nego i organizacija koja ima određene vrednosti. Bilo bi strašno intresantno videti ti koji su glasali kakve vrednosti su vide na Kosovu i Metohiji, odnosnošta su to uočili što mi ne znamo, kao nakaradno, kvazi i teroristički orijentisano prema našem narodu“, kaže direktor Centra za proučavanje globalizacije Dejan Miletić.

Odluku NATO iz Sofije toplo su pozdravili Albanci na Kosovu. Srbi koji dole žive nadaju se da će ta organizacija, koja brine o bezbednosti u pokrajini, u bliskoj budućnosti obezbediti koliko- toliko normalan život za sve.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()