Bez obzira na to da li zabrana dinara stupa na snagu sutra ili nešto kasnije, Srbi na Kosovu još ne znaju da li će srpsku valutu moći da koriste još neko vreme
Pitanje je dana, hoće li to biti već sutra ili nešto kasnije, kada će Priština zvanično zabraniti upotrebu dinara na Kosovu i Metohiji. Pokušaj specijalnog izaslanika EU Miroslava Lajčaka da ubedi kosovske zvaničnike da odlože odluku nije uspeo, pa će evro, koji se tamo paralelno koristi od 2002, sada postati jedina valuta.
"Nema više pregovora o odluci Centralne banke u Prištini", kaže premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti.
Napominje da ona odluke donosi nezavisno i da će evro biti jedino platežno sredstvo na teritoriji Kosova i Metohije.
„Evro je valuta koja nam dolazi iz Evropske unije. Ne govorimo da hoćemo da uvedemo albansku valutu lek ili novu dardansku valutu sa Kosova, već evro, evro kao jedino sredstvo plaćanja i kupovine, jasno definisano na Kosovu, i to nije pitanje koje je predmet pregovora. Ne želimo nikoga da kaznimo, već samo da uvedemo zakonitost, ustavnost i regularnost“, poručuje Kurti.
Bez obzira na to da li zabrana dinara stupa na snagu sutra ili nešto kasnije, Srbi na Kosovu još ne znaju da li će srpsku valutu moći da koriste još neko vreme ili moraju da je zamene za evropsku.
„Ovo je nejasna situacija sa dalekosežnim posledicama čije će posledice najviše osetiti obični građani koji primaju novac u dinarima na bilo koji način. Odnosno, bilo koja od zarada iz centralne Srbije, bilo kroz budžetska davanja, bilo kroz direktne plate ili finansiranja budžetskih ustanova poput bolnica i škola, vrtića i tako dalje“, kaže za UNU Miodrag Milićević iz Aktiva iz Severne Mitrovice.
Predsednica privremenih prištinskih institucija Vjosa Osmani kaže "da će se ostaviti dovoljno vremena građanima da se informišu i prebace na nove račune".
A osim Srba sa severa, teškoće čekaju i srpske firme koje posluju na teritoriji Kosova i Metohije. No, iako prevashodno deluje kao ekonomski, ukidanje dinara je još više politički problem.
„Sada se direktno prejudicira pitanje sukcesije, međusobnih potraživanja. Sada postaju ozbiljni problemi za Vladu Srbije. Sada se postavlja pitanje - Srbija je servisirala dugove Kosova, preko milijarde. Ko će to da vrati Srbiji?“, pita Dušan Janjić iz Foruma za etničke odnose.
Zabranu transakcija u dinarima i Zapad vidi kao "nepotrebnu provokaciju", jer te stavke nije bilo u mapi puta za implementaciju sporazuma iz Ohrida, te nije isključeno da će imati ozbiljne posledice na nastavak dijaloga u Briselu
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.