UNA proverava uoči sedme runde dijaloga o korišćenju dinara na KiM: Kako Priština kažnjava i čemu se nadamo?

U Prištini smatraju da su građani imali dovoljno vremena da budu informisani o Uredbi tzv. CBK o zabrani upotrebe dinara

Autor: Emilija Pešić
12.05.2024. 19:38
  • Podeli:

Istekao je prelazni period koji je takozvana centralna banka u Prištini odredila za početak primene uredbe kojom se zabranjuje dinar na KiM.

Ubuduće, sve gotovinske transakcije bilo gde na Kosovu i Metohiji moraće da se obavljaju u evrima. U suprotnom, iz Prištine najavljuju kažnjavanje. 

U Prištini smatraju da su građani imali dovoljno vremena da budu informisani o Uredbi tzv. CBK o zabrani upotrebe dinara. Oni koji su direktno pogođeni ovakvom odlukom kažu da je teško i da če biti još teže.

Prelazni period, kažu, kao da nije ni postojao - merama su pogođeni onog trenutka kada je objavljeno da se dinar ukida.

"Mi smo do oduzimanja dinara mislili da nam se više nema šta uzeti, a onda su nam naravno pokazali, dokle god ste živi ima šta da vam se uzme. Tako da je dinar direktno uzimanje od života, ne od prava, nego od toga da je neko ušao u vaš dom i uzeo vam vaše sredstvo plaćanja, vaš novčanik, mogućnost da ono što ste u prošlosti zaradili uživate, da radite normalno", objašnjava za UNU novinar iz Gračanice Živojin Rakočević

Ukidanje dinara biće glavna tema i u Briselu sledeće nedelje - po sedmi put. Svi dosadašnji sastanci završili su se bez ikakvog pomaka, može li ovaj najnoviji promeniti stanje na terenu?

"Ništa se ne može očekivati, dakle da je Priština htela da napravi bilo koji ustupak, da omogući postizanje nekog dogovorenog rešenja, prihvatljivog za obe strane, to bi uradili u minulih šest rundi. Sada je situacija gotova, oni su nas stavili pred svršen čin, počeli su sa primenom, počeli su sa kažnjavanjem ljudi, sada da vidimo samo kako će to uraditi, na koji način. Ne verujem uopšte da naprave bilo kakav kompromis, jednostavno hoće Beograd da nateraju da on prihvati ono što Priština želi da nametne, a ne da se postigne neko rešenje koje bi bilo prihvatljivo i za našu stranu", ističe za UNU narodni poslanik i član Odbora Skupštine Srbije za KiM Milovan Drecun.

Foto: A.K./ATA Images

Upitan o završetku prelazne faze - premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti ponovio je da je tzv. CBK ta koja odlučuje o takvim pitanjima, a ne izvršna vlast. Iako se govori o kažnjavanju onih koji koriste bilo koju valutu sem evra - detalji su još uvek nepoznati.

"Ko nas u getu obaveštava, u getu vas niko ne obaveštava, u getu postoje mere u kojima neko odlučuje o vašem životu i neprestano vam govori - vi ste privremenost, vi tu ne pripadate, vi morate da prihvatite tuđu etničku slobodu, tuđu demokratiju, tuđi doživljaj sveta i vi morate da radite ono što vam mi kažemo", smatra Rakočević. 

Uredba tzv. CBK o zabrani upotrebe dinara u gotovinskim transakcijama na Kosovu i Metohiji stupila je na snagu 1. februara. Iz vlade u Prištini tada su pozvali Centralnu banku da dozvoli tranzitni period za građane koji koriste dinare kako bi se prilagodili novim propisima.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()