Izveštaj je usvojen sa 44 glasa za, osam protiv i tri uzdržana glasa
Odbor za spoljne poslove Evropskog parlamenta (AFET) usvojio danas izveštaj o tzv. Kosovu izvestioca Evropskog parlamenta za tzv. Kosovo Viole fon Kramon u kome se ističe da tempo pristupnog procesa u EU zavisi od normalizacije odnosa sa Srbijom.
Istovremeno poslanici pozivaju vladu u Prištini i predstavnike kosovskih Srba da se obavežu na iskren dijalog radi povećanja međusobnog poverenja.
Izveštaj takođe izražava zabrinutost zbog pravosuđa na tzv. Kosovu koje je i dalje neefikasno, a poslanici su pozivali prištinske vlasti da efikasnije sprovedu postojeće instrumente kako bi zaštitili nezavisnost, efikasnost i integritet pravosudnog sistema.
Poslanici su ohrabrili vladu tzv. Kosova da unapredi saradnju sa civilnim društvom u procesu donošenja odluka i preduzme odgovarajuće mere kako bi sprečila kažnjavanje novinara i aktivista zbog javnog zalaganja za pitanja od javnog interesa.
Priština je pohvaljena za svoj napredak u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala u izveštaju koji su usvojili poslanici, kao i za upravljanje migracijama i usklađenost sa spoljnom i bezbednosnom politikom EU, navodi se u saopštenju Evropskog parlamenta.
Viola fon Kramon izjavila je da je postignut značajan napredak u borbi protiv korupcije, ali da su potrebni dalji napori.
"Nadam se da će Ohridski sporazum i sprovođenje svih prethodnih sporazuma u dijalogu Beograda i Prištine doneti korist Kosovu i doprineti normalizaciji odnosa sa Srbijom", rekla je fon Kramon.
Izveštaj je usvojen sa 44 glasa za, osam protiv i tri uzdržana glasa, a o izveštaju će se glasati na plenarnoj sednici u Evropskom parlamentu u Strazburu u maju.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.