Usvojena Deklaracija o ZB: Ubrzanje pristupanja EU, konstruktivan dijalog oko KiM

Evropska unija poziva na ubrzanje procesa pristupanja Zapadnog Balkana tom bloku i traži od Beograda i Prištine brz napredak u normalizaciji odnosa

14.12.2023. 15:05
  • Podeli:
evropski savet brisel tanjug ap-653bb910a9870.webp Foto: Tanjug/Ap/Virginia Mayo

Na samitu lidera zapadnog Balkana i Evropske unije usvojena je deklaracija o pridruživanju i uspehu reformi u kojoj se, između ostalog, navodi da EU ima cilj približiti zemlje zapadnog Balkana sebi, istovremeno pozdravljajući napredak koji je do sada postignut.

Evropska unija poziva na ubrzanje procesa pristupanja Zapadnog Balkana tom bloku i traži od Beograda i Prištine brz napredak u normalizaciji odnosa i da u potpunosti, bez daljih odlaganja ili preduslova, primene postignute sporazume, uključujući sporazum o putu ka normalizaciji odnosa i njegov implementacioni aneks, navodi se u deklaraciji koja je objavljena u sredu, tokom samita lidera EU i Zapadnog Balkana, sa kojom se usaglasila i Srbija, uz jasno istaknute crvene linije.

Očekuje se konstruktivan angažman Beograda i Prištine

U deklaraciji se traži se potpuno usklađivanje sa spoljnom i bezbednosnom politikom EU i napominje da će EU brzo ispitati predloge iznete u Planu rasta za unapređenje ekonomske integracije Zapadnog Balkana sa EU.

Navodi se da EU nastavlja da u potpunosti podržava napore visokog predstavnika EU za spoljnu i bezbednosnu politiku Žozepa Borelja i specijalnog izaslanika EU za dijalog Beograda i Prištine i druga regionalna pitanja zapadnog Balkana Miroslava Lajčaka. 

Kako se dodaje, EU očekuje "konstruktivan angažman" Beograda i Prištine "u dobroj veri i duhu kompromisa" da bi se postigao brz napredak u normalizaciji njihovih odnosa, što je, kako se navodi, kritično važno za sigurnost i stabilnost celog regiona i za osiguranje da dve strane mogu da napreduju na evropskom putu. 

"Pozivamo strane da, bez daljih odlaganja i preduslova, potpuno sprovedu Sporazum o putu normalizacije i njegov Aneks za implementaciju, kao i sve prethodne sporazume", navodi se u deklaraciji.

Kako se dodaje, od Beograda i Prištine se očekuje da nastave da ulažu kontinuirane napore za smirivanje napetostiu skladu sa zahtevima EU i da se uzdrže od jednostranih i nekoordinisanih akcija, koje bi, upozorava se, mogle da dovedu do daljih tenzija i nasilja, kao i retorike koja ne vodi normalizaciji odnosa.

U nacrtu se navodi da je zbog sve komplikovanijeg geografskog okruženja, kojim dominira rat u Ukrajini i koje je snažno obeleženo krizom na Bliskom istoku, ugrožena evropska i globalna bezbednost i da to okruženje pokazuje "važnost jedinstva i svrhe unutar evropske porodice" i strateškog partnerstva između EU i Zapadnog Balkana kojima se uspostavljaju još bliže veze i bolje integrisana saradnja sa EU, na osnovu  zajedničkih principa i vrednosti.

U tekstu se potvrđuje puna i nedvosmislena posvećenost EU perspektivi članstva Zapadnog Balkana u tom bloku i poziva na ubrzanje procesa pridruživanja, na osnovu "kredibilnih reformi partnera, poštenih i strogih uslova i i načela vlastih zasluga, što je u našem uzajamnom interesu". 

"Budućnost Zapadnog Balkana je u našoj Uniji"

EU pozdravlja napredak koji su partneri sa Zapadnog Balkana postigli na svojim putevima ka EU od Samita EU-Zapadni Balkan u Tirani. 

"Budućnost Zapadnog Balkana je u našoj Uniji", poručuje se u deklaraciji.

U dokumentu se napominje da EU ima za cilj da približi Zapadni Balkan EU, pripremajući teren za pristupanje i donoseći konkretne koristi njegovim građanima već tokom procesa proširenja, i navodi da EU, u tu svrhu, namerava da istraži dodatne mere u smeru daljeg napretka ka postepenoj integraciji. 

"Nadovezajući se na revidiranu metodologiju, EU podseća na poziv Evropskog saveta da se još unapredi postepena integracija regiona već tokom samog procesa proširenja, i to na reverzibilan način, zasnovan na zaslugama", navodi se u deklaraciji. 

Kako se dodaje, u tom kontekstu nedavna komunikacija EK  o novom Planu rasta za Zapadni Balkan ima za cilj da ubrza socio-ekonomsku konvergenciju između Zapadnog Balkana i EU i ohrabruje se region da pojača korak reformi u vezi sa EU i unapredi regionalnu ekonomsku integraciju kroz zajedničko regionalno tržište, na osnovu pravila i standarda EU. 
Navodi se da je EU spremna da razmotri predloge iznete u Planu rasta za unapređenje ekonomske integracije Zapadnog Balkana sa EU. 

EU primećuje da su izneti predlozi predmet usklađivanja Zapadnog Balkana sa jedinstvenim tržištem EU i otvaranja relevatnih sektora i područja svim njegovim susedima, u skladu sa zajedničkim regionalnim tržištem, dok se istovremeno potpuno čuvaju integritet jedinstvenog tržišta EU i jednaki uslovi za sve. 

EU ističe da je potrebno da se partneri sa Zapadnog Balkana opredele za inkluzivnu regionalnnu saradnju i jačanje dobrosusedskih odnosa, uključujući sa državama članicama EU. 

Pozdravlja se odlučnost partnera sa Zapadnog Balkana da poštuju središnje evropske vrednosti i principe i da se prema njima obavežu, u skladu  sa međunarodnim pravom. 

Naglašava se i potreba za trajnim i nepovratnim reformskim postignućima u oblasti vladavine prava, funkcionisanja demokratskih institucija, ekonomije i reforme javne uprave.

"Zajednička vizija budućnosti uključuje zajedničke vrednosti i zajedničku odgovornost. Dok produbljujemo našu saradnju sa partnerima, ponovo apelujemo na njih da ostvare brz i stalan napredak ka potpunom usklađivanju sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU (ZSBP), uključujući u pogledu restriktivniih mera, i da deluju u skladu sa time", navodi se u deklaraciji. 

Pohvaljuju se partneri sa Zapadnog Balkana koji, kako se ocenjuje, već pokazuju svoju stratešku posvećenost time što se u potpunosti uklađuju sa ZSBP i ohrabruju oni koji to nisu uradili da slede njihov primer. 

Ističe se i važnost poboljšanog sprovođenja restriktivnih mera i sprečavanja njihovog zaobilaženja.

Ukazuje se i da je EU i dalje najbliži partner regiona, glavni investitor i trgovinski partner, kao i glavni donator.

Napominje se da je EU posvećena ubrzavanju i daljem produbljivanju svog političkog angažmana u vezi sa politikama na Zapadnom Balkanu.

Ističe se i da je EU odlučna da dodatno ojača saradnju sa regionom  kada su posredi ključna bezbednosna i odbrambena pitanja, uključujući na operativnom nivou. 

Navodi se i da će EU nastaviti da unapređuje  kolektivnu sajber bezbednost u saradnji sa Zapadnim Balkanom i poručuje da će EU uveliko pojačati rad sa partnerima na, kako se navodi, suzbijanju "lažnih ruskih diskursa i dezinformacija" o ratu Rusije u Ukrajini. 

U deklaraciji se pozdravlja činjenica da su se partneri sa Zapadnog Balkana usaglasili sa navedenim tačkama.

Brnabić uložila rezervu

Predsednica Vlade  Ana Brnabić uložila je rezervu na deklaraciju EU "Samit EU-Zapadni Balkan, Brisel 13. decembar 2023.", štiteći interese Republike Srbije, a u rezervi je jasno stavila do znanja da Kosovo i Metohija ostaje integralni deo Republike Srbije u skladu sa Rezolucijom 1244 UN, saopštila je Vlada Srbije.

Kako se ističe, jasne crvene linije Srbije su nepriznavanje Kosova i Metohije i neprihvatanje Kosova i Metohije kao člana Ujedinjenih nacija, kao i člana u sistemu otganizacija i agencija Ujedinjenih nacija.

Brnabić je novinarima pred početak samita rekla da se Srbija, po pitanju vrednosti EU, usaglasila sa EU deklaracijom, ali da je, kada je reč o sankcijama, srpski narod protiv uvođenja sankcija. 

"Zato što smo patili zbog sankcija tokom devedesetih godina. Mi mislimo da sankcije uvek ugrožavaju naranjivije među stanovništvom", rekla je Brnabić medijima. 

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()