Veber: Pitanje ZSO treba da se reši kroz konačni sporazum između Beograda i Prištine

Veliki zagovarač nezavisnosti tzv. Kosova ima svoje viđenje rešenja za ZSO

02.01.2023. 17:00
  • Podeli:
Bodo Weber_Ustupljena fotografija.jpg Foto: Ustupljena fotografija

Nemački analitičar Bodo Veber, zagovornik "kosovske nezavisnosti" smatra da je problem sa formiranjem Zajednice srpskih opština na Kosovu i Metohiji to što je EU izbegla da kroz dva potpisana sporazuma definiše njenu suštinu i da zato oni treba da se revidiraju, kao i da to pitanje mora da se reši kroz pregovore o "konačnom, sveobuhvatnom sporazumu". 

'Konačni seobuhvati sporazum'

On je u intervjuu za Albanijan post naveo da je problem i što je ZSO u "osnovi monoetnička", kao i da zbog toga sporazumi Beograda i Prištine moraju da budu "delimično revidirani, ako ne formalno, onda de fakto".

"Kada je potpisan sporazum 2013. godine i kada je Beograd u osnovi prihvatio nezavisno Kosovo, Zajednica srpskih opština je data kao simboličan gest Beogradu, kao nešto što bi Beogradu teoretski olakšalo da Srbima kaže da će ipak završiti na Kosovu. Problem je što je EU izbegla da kroz dva sporazuma, jedan iz 2013. i drugi u avgustu 2015, definiše suštinu", naveo je Veber.

On smatra  da kako je dijalog klizio u krizu, ne samo da je pitanje Zajednice zaustavljeno, već je to i bio razlog zašto je dijalog zastao. 

"ZSO monoetnička"

"Da stvar bude gora, predviđeni monoetnički mehanizmi u sporazumu su u suprotnosti sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima, odnosno principom nediskriminacije. To znači, ne samo da se mora definisati pitanje Zajednice, njenih ovlašćenja, već će u suštini morati da budu dva sporazuma delimično revidirana, ako ne formalno, onda de fakto", rekao je Veber za Albanijan post.

Sve navedeno, po njegovom mišljenju, može da se uradi "samo u okviru pregovora o konačnom, sveobuhvatnom sporazumu" za potpunu normalizaciju odnosa između Beograda i Prištine, koji "podrazumeva i formalno priznanje" takozvanog Kosova od strane Srbije.

Nemački analitičar smatra i da je propala politika premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija da se sa Srbima na Kosovu i Metohiji vodi direktno dijalog "odozdo prema gore" bez Srbije.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()