Na stolu su bila i regionalna pitanja koja, poručuje Brisel, treba rešavati diplomatskim mehanizmima
U sedištu Unije, održan je susret predsednika Srbije sa vodećim evropskim zvaničnicima, predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen i predsednikom Evropskog saveta Antoniom Koštom.
Budućnost Srbije je u Evropskoj uniji – to je poruka evropskih zvaničnika sa kojima se u Briselu sastao predsednik Aleksandar Vučić. On je razgovor ocenio kao srdačan, otvoren i sadržajan.
Kako Beograd razume poruke iz Brisela?
Rezultat sastanka koji stručnjaci čitaju između redova je kraj zastoja u evrointegracijama.
"Ovaj sastanak pokazuje volju i interes Evropske unije i za region i za Srbiju u Evropskoj uniji. Ovo bi trebalo da bude neka vrsta deblokade pristupnih pregovora Srbije. I ono što je za Srbiju važno jeste da se razgovaralo o daljem putu evrointegracija", kaže za UNU karijerni diplomata Zoran Milivojević.
Na tom daljem putu, Evropska unija jasno poručuje da Srbija treba da sprovede reforme i preduzme odlučne korake ka slobodi medija, borbi protiv korupcije i izbornoj reformi.
"To je jedan odnos gde se od Srbije u suštini ne traži mnogo u poštovanju nekih evropskih vrednosti u pogledu demokratije, ljudskih prava, vladavine prava, traži se neki minimum poštovanja tih vrednosti, a u zamenu se obezbeđuje ispunjavanje nekih spoljno-političkih ciljeva važnih za Evropsku uniju, a to je stabilnost na Balkanu - od Srbije u pogledu odnosa sa Prištinom, kao i stabilnosti u Bosni i Hercegovini", poručuje politikolog Dejan Bursać.
Zato su na stolu bila i regionalna pitanja koja, poručuje Brisel, treba rešavati diplomatskim mehanizmima. Srbija u tome ima ključnu ulogu, ocenjuju stručnjaci.
"Tu je pozicija Srbije nešto što nju izuzima u odnosu na ostale kandidate kad je reč o Evropskoj uniji. Od Srbije zavisi stanje u regionu, dalji odnosi u regionu, zatvaranje, da tako kažem, otvorenih pitanja, i zbog toga je bilo potpuno i prirodno i logično da u Briselu na najvišem nivou posvete pažnju Srbiji", kaže Milivojević.
U Briselu se razgovaralo i o aktuelnoj društvenoj situaciji u našoj zemlji. Sagovornici UNE ocenjuju da Unija očekuje da se u Srbiji što pre formira nova vlada, kako bi u "zdravom" političkom ambijentu mogli da se nastave razgovori o njenoj evropskoj budućnosti.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.