"Naš svet je u velikoj nevolji, sve je više podeljen i nejednakost je sve veća, kao i izazovi", rekao je Gutereš na početku
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić stigao sa delegacijom Srbije u sedište UN u Njujorku, gde prisustvuje otvaranju Generalne debate svetskih lidera.
Vučić je sedištu UN zajedno sa ministrom spoljnih poslova Nikolom Selakovićem i ambasadorom Srbije u SAD Markom Ðurićem, kao i ambasadorom Misije Srbije pri UN Nemanjom Stevanovićem.
Vučić je pred otvaranje debate već imao neformalne susrete sa stranim zvaničnicima.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić susreo se pred početak 77. zasedanja Generalne skupštine UN sa predsednikom Vlade Severne Makedonije Dimitrom Kovačevskim.
"Za nas je od izuzetnog značaja da danas budemo u Njujorku, ne samo zbog toga što se svet nalazi u prelomnim trenucima moderne istorije, već i zbog toga što odavno na Skupštini UN nije bilo ovoliko šefova država i predstavnika zemalja članica", objavio je Vučić na instagramu.
Predsednik Vučić se susreo i sa predsednikom Vlade Kraljevine Španije Pedrom Sančezom na otvaranju Generalne debate 77. zasedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija.
"Uvek srdačan susret sa prijateljem Sančezom na otvaranju #UNGA77 uz brzu razmenu mišljenja o najvažnijim pitanjima ovog zasedanja. Zahvalio sam mu na podršci teritorijalnom integritetu Srbije", naveo je Vučić.
U susretu sa premijerom Albanije Edijem Ramom, Vučić je poručio da je Otvoreni Balkan budućnost našeg regiona.
"Kratak pozdrav prilikom susreta sa prijateljem Edijem Ramom na marginama otvaranja UNGA77 i prilika da razmenimo prve utiske sa ovog važnog događaja, ali i da napravimo planove o zajedničkim nastupima na sastancima tokom Generalne skupštine UN", naveo je Vučić na instagramu.
Predsednik Vučić razgovarao je i sa predsednikom Vlade Kraljevine Norveške Jonasom Garom Storeom na otvaranju Generalne debate 77. zasedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija.
"Na otvaranju Generalne debate nakratko sam razgovarao sa premijerom Norveške o aktuelnim svetskim temama i tačkama zasedanja. Zahvalio sam na podršci definisanju buduće energetske strategije Srbije i očekujem skori bilateralni susret", objavio je Vučić na instagramu.
Vučić je održao sastanak sa predsednikom Republike Kipar Nikosom Anastasijadesom nakon otvaranja Generalne debate svetskih lidera u sedištu UN.
"Srdačan susret sa velikim prijateljem Srbije, predsednikom Kipra Anastasijadesom na marginama otvaranja #UNGA77 i prilika da razmenimo prve utiske sa ovog važnog događaja. Još jednom sam zahvalio predsedniku Anastasijadesu na čvrstoj, doslednoj i snažnoj podršci u pogledu teritorijalnog integriteta i suvereniteta Srbije, kao i našem EU putu", napisao je Vučić.
Predsednik Srbije održao je sastanak i sa predsednikom Gvatemale Aleksandrom Eduardom Ðamatei Faljom.
Glavna tema ovogodišnjeg zasedanja Generalne skupštine UN, koja je počela 13. septembra, jeste "Prelomni trenutak: transformativna rešenja za međusobno povezane izazove".
Generalni sekretar UN Antonio Gutereš je pred zvanično otvaranje debate upozorio da je svet u velikoj nevolji. Govorio je o ratu u Ukrajini, povećanju broja sukoba u svetu, vanrednoj situaciji zbog klimatskih promena, teškoj finansijskoj situaciji u kojoj su zemlje u razvoju i nedavnim neuspesima u ostvarivanju ciljeva UN kao što je okočanje gladi i kvalitetno obrazovanje za svu decu.
"Naš svet je u velikoj nevolji, sve je više podeljen i nejednakost je sve veća, kao i izazovi", rekao je Gutereš na početku.
Gutereš je poručio svetskim liderima da su nacije zatvorene u ogromnoj "globalnoj disfunkciji" i da nisu spremne ili voljne da se pozabave glavnim izazovima koji prete budućnosti čovečanstva i sudbini planete.
On je kazao da ipak postoji nada, preneo je AP.
Ističući da su saradnja i dijalog jedini put napred, upozorio je da nikakva sila ili grupa sama ne može da donese odluke.
"Hajde da radimo kao jedan, kao koalicija sveta, kao ujedinjene nacije", pozvao je on lidere okupljene u ogromnoj sali Generalne skupštine.
Upozorio je na ono što je nazvao "šumom crvenih zastava" oko novih tehnologija uprkos obećavajućim napretcima u lečenju bolesti i povezivanju ljudi.
Gutereš je rekao da su platforme društvenih medija zasnovane na modelu koji monetizuje bes i negativnost.
Veštačka inteligencija, kako je kazao, kompromituje integritet informacionih sistema, medija i zapravo, samu demokratiju.
Svetu nedostaje čak i početak "globalne arhitekture'' da se izbori sa talasima izazvanim ovim novim tehnologijama zbog ''geopolitičkih tenzija''', naglasio je Gutereš.
On je pozvao bogate zemlje da oporezuju dodatne profite kompanija za fosilna goriva i da taj novac koriste za pomoć zemljama pogođenim klimatskom krizom i ljudima koji se bore sa porastom cena hrane i energije, preneo je Rojters.
Debatu je otvorio svojim obraćanjem predsednik Brazila Žair Bolsonaro, a posle njega će se obratiti predsednik Senegala, koji će govoriti umesto predsednika SAD Džozefa Bajdena, koji će govoriti sutra.
Vučić će se, prema poslednjim izmenama liste govornika na Generalnoj debati, obratiti 21. septembra u popodnevnoj sesiji kao deveti govornik, oko 18 časova po američkom vremenu, a pre njega će se video porukom obratiti predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski.
Prema ranijoj agendi UN, Vučić je trebalo da bude 13. govornik, a pre njega je bio predviđen termin za predstavnika Konga, dok je Zelenski bio 11. govornik.
Na Generalnoj debati će učestvovati čak 92 predsednika država i kraljeva i 58 predsednika vlada, dok će ostale državne delegacije predstavljati potpredsednici država i vlada i ministri spoljnih poslova.
Inače, debatu tradicionalno otvaraju svojim obraćanjem predsednici Brazila i SAD.
Za razliku od prethodne godine kada je bio ograničen broj članova delegacija zbog kovid mera, ove godine to nije slučaj, tako da se očekuje da će u kompleksu UN na Ist Riveru biti i između 2.000 i 3.000 ljudi.
Vučić će danas, posle otvaranja Generalne debate, imati sastanak sa predsednikom Republike Kipar Nikosom Anastasijadeosom, zatim sa predsednikom Gvatemale Aleksandrom Eduardom Ðamatei Faljom.
Održaće i sastanak sa predsednikom Gabona Alijem Bongom Ondinbom, kao i sa ministrom spoljnih poslova Maldiva Abdulom Šahidom.
Zatim će imati sastanak sa kancelarom Austrije Karlom Nehamerom, a onda će prisustvovati neformalnom ručku za lidere Zapadnog Balkana koju priređuje visoki zvaničnik EU Žozep Borelj.
Vučić će imati sastanak i sa predsednicom AIPAC (Američko-izraelskim komitetom za javne poslove) Betsi Kori, za posle i sastanak sa generalnim sekretarom UN Antonijom Guterešom.
Predsednik će se sutra sastati i sa kongresmenom Erikom Svolvelom i imati još neke sastanke.
Govori svetskih lidera po protokolu traju najviše 15 minuta.
Ipak, libijski lider Moamer Gadafi je 2009. godine govorio više od sat i po, a rekord u dužini govora je postavio bivši kubanski lider Fidel Kastro čiji je govor 1969. trajao čak četiri sata i 29 minuta.
Kako su saopštile UN, ovogodišnja tema "Prelomni trenutak: transformativna rešenja za međusobno povezane izazove" proizilazi iz priznanja da se svet nalazi u kritičnom trenutku u istoriji UN zbog složenih i međusobno povezanih kriza, uključujući pandemiju kovida 19, rat u Ukrajini, humanitarne izazove bez presedana, prekretnicu u klimatskim promenama, kao i sve veću zabrinutost zbog pretnji globalnoj ekonomiji.
Stoga je neophodno pronaći i fokusirati se na zajednička rešenja za ove krize i izgraditi održiviji i otporniji svet za sve i za generacije koje dolaze, navele su UN.
Ujedinjene nacije (www.un.org) osnovane su nakon završetka Drugog svetskog rata, potpisivanjem Povelje Ujedinjenih nacija u San Francisku 1945. godine.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.