Za Beograd, najvažnija tema sastanka bilo je formiranje Zajednice srpskih opština
U Briselu je završen sastanak specijalnog izaslanika EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslava Lajčaka, direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petra Petkovića i zamenika kosovskog premijera Besnika Bisljimija.
Nova runda dijaloga Beograda i Prištine počela je u Briselu odvojenim susretom direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petra Petkovića i specijalnog izaslanika EU za dijalog Miroslava Lajčaka. Nakon toga, sastale su se delegacije Beograda sa prištinskom delegacijom koju predvodi Besnik Bisljimi.
Direktor Kancelarije za KiM izjavio je danas, posle nove runde dijaloga u Briselu, da je situacija teška kada je reč o dijalogu, kao i da je ponašanje glavnog pregovarača Prištine Besnika Bisljimija bilo skandalozno. On je nakon trilateralnog sastanka rekao da je Beograd na sastanak došao pripremljen, sa ekspertima i predlozima, svim materijalima.
"Za razliku od Bisljimija koji je došao sam i koji je, kada je trebalo da razgovara o važnim pitanjiama, poput formiranja ZSO, pitanja nestalih, slobode kretanja, pitanja koja se odnose na život, institucionalno nasilje Aljbina Kurtija, na to Bisljimi nije želeo da da konktetne odgovore i pokušavao je različitim upadicama da obesmisli tok razgovora", rekao je Petković.
Prema njegovim rečima, na sastanku se razgovaralo i o pitanju energetike, međutim, na sve je Bisljimi govorio da Petković ''priča gluposti''.
Kao primer, on je naveo i ''odbijenicu novinarke RTS-a kojoj nedavno nije dozvoljeno da uđe na KiM'', čiji je zahtev za ulazak na KiM Bisljimi, kako je naveo Petković, uzeo i bacio na pod.
''Njega ništa ne interesuje i želi da inscenira da razgovara, da napravi privid da učestvjuje u dijalogu, ali smo došli do toga, što je i Vučić pričao, da ne žele da formiraju ZSO. Kada kažem ZSO, on kaže da ne zna šta je to. Gospodin ekspert tvrdi da zna sve teme, ali nije proičitao četiri osnovna sporazuma o ZSO, da je to mehanizam koji treba da obezbedi individualna i kolektivna prava za Srbe", rekao je Petković.
Kako kaže, Bisljimi i Kurti se podjednako ponašaju.
"Hvataju se za sitnice da odlože rešavanje pitanja nestalih. Kada sam Bisljimiju ponovio naš zahtev da rešimo zahtev pitanja slobode kretanja i registarskih tablica, nije hteo da razgovara. Ne znam kako dalje da razgovaramo, mi želimo normalizaciju, pre svega zbog Srba. Važno je da sačuvamo živote naših ljudi", rekao je on.
Prema Petkovićevim rečima, normalizacija znači normalizaciju života na terenu, a Bisljimi nije hteo o tome da razgovara.
"Kada pomenete rezoluciju 1244 skače kao oparen, a ZSO hoće da rešava na osnovu pusama, odluka ustavnog suda i sve tako. Kada mu odgovara pročita neki član, kada ne odgovara pravi se lud. Odlaže rešavanje pitanja nestalih iako sam tražio i da Odalović uđe u salu za sastanke. Teška je situacija i brine me kako će se stvari odvijati. Učinićemo sve da sačuvamo mir, iako je Bisljimi hteo da nas natera da reagujemo na određeni način. Kompromis mora da se dogodi, a to je za Prištinu zabranjena reč", rekao je Petković.
Prema najavama iz evropskih izvora, ključne teme razgovora na nivou glavnih pregovarača bile su formiranje Zajednice srpskih opština, primena deklaracije o nestalim osobama, implementacija dogovora iz Ohrida i situacija na severu Kosova i Metohije nakon nedavnih lokalnih izbora.
Za Beograd, najvažnija tema sastanka bilo je formiranje Zajednice srpskih opština, na osnovu sporazuma postignutih 2013. i 2015. godine.
Jedna od tema na stolu bila je i situacija na severu Kosova i Metohije nakon lokalnih izbora koje su bojkotovali pripadnici srpske zajednice.
Zvaničnici u Briselu upozoravaju na rizik od konfrontacije i mogućeg nasilja ako rešenje ne bude pronađeno do 28. maja, što je krajnji zakonski rok u kojem bi novi gradonačelnici trebalo da preuzmu dužnost.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.