Mitrović ocenjuje da je sve što se dešava posledica neefikasnosti institucija, pre svega Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija
Profesorka Fakulteta političkih nauka Dragana Mitrović ocenila je danas da postoji velika bojazan od širenja sukoba posle napada Irana na Izrael, dodajući da se to moglo videti po zvaničnim izjavama brojnih ministarstava spoljnih poslova, a kada je reč o Srbiji ukazuje da bi to svakako pogoršalo opšti ambijent u kojem "bijemo naše bitke za zaštitu sopstvenih interesa".
Mitrović je u izjavi za Tanjug primetila da su reagovali dalji i bliži susedi iz Azije, Kina, Pakistan, ali i Indija, kao i druge zemlje, ukazujući na to da je ovo veoma opasan događaj i da može doći do širenja sukoba čije posledice bi se odrazile ne samo na region već i na čitav svet.
Prema njenim rečima, te zemlje smatraju da se Izrael pokazao kao "država izvan međunarodnog pravnog poretka" zahvaljujući zaštiti SAD, Velike Britanije, Nemačke i drugih.
Mitrović ocenjuje da je sve što se dešava, uključujući pretnje širenjem sukoba, posledica neefikasnosti institucija, pre svega Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija zbog nemogućnosti da "obuzda" Izrael.
"Oni smatraju da je ovakvo ponašanje Izraela i nemoć Saveta bezbednosti UN učinilo da dođe i do iranskog odgovora posle brojnih izazova sa izraelske strane i evo sada mogućnosti da se taj sukob proširi i nastavi, jer zaista bi bilo teško predvideti koji bi bili sledeći koraci jedne ili druge ili treće strane", rekla je Mitrović.
Na pitanje o tome šta može da se očekuje na sednici Saveta bezbednosti UN koju je zatražio ambasador Izraela, Mitrović kaže da Izrael svakako sada želi da bude zaštićen i da se vidi kao žrtva, izolovano, van konteksta i svega onoga što je prethodilo napadima Irana dronovima, a neki kažu i raketama.
"Teško da bi one države koje su do sada insistirale da se Izrael osudi i da se donesu rezolucije koje bi naznačile da se prekinu ratna dejstva u Gazi od strane izraelske armije, sada dozvoliti jednostrane rezolucije koje bi pokušale da nametnu Sjedinjene Američke Države. Pre svega mislim na Rusiju, Kinu", rekla je Mitrović.
Na pitanje šta bi na globalnom planu, a šta za Srbiju značilo u slučaju da se sukob proširi, Mitrović kaže da je to sada zaista teško reći, jer su ovakvi sukobi vrlo opasni baš zato što su veoma nepredvidljivi i što se mogu preneti na različite strane.
"I mogu se različiti akteri aktivirati i da se sve to pretvori na kraju u nekakav požar koji je teško kontrolisati. Ekonomska i politička nestabilnost bi pojačala strah od budućnosti", rekla je Mitrović.
Navela je da bi za Srbiju to značilo pogoršanje ambijenta za zaštitu sopstvenih interesa, podsetivši da ona teži miru i ekonomskom razvoju, te trpi pritiske da ostane vojno neutralna i politički na vlastitim pozicijama.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.