Helez je, kako se navodi, doslovno napravio istu tešku grešku kao i krajem 2022. godine
Administracija Sjedinjenih Američkih Država uputila je poslednju opomenu, najavivši mogućnost uvođenja sankcija ministru obrane u Savetu ministara Zukanu Helezu i kazne BiH suspendovanjem svih programa vojne saradnje, ako se ostvare najave sa sastanka Heleza sa ambasadorom i nerezidentnim vojnim atašeom Irana Mahmudom Mohagegom Pourom.
Portal Večernjeg lista, izdanje za BiH, imao je uvid u pismo koje je stiglo iz kancelarije državnog sekretara SAD-a Marka Rubija i ministra obrane Pita Hegseta, a u kojem se detaljno govori o pretnjama povezanim s iranskim terorističkim i drugim aktivnostima koje ozbiljno ugrožavaju sigurnost na Bliskom istoku.
Helez je, kako se navodi, time doslovno napravio istu tešku grešku kao i krajem 2022. godine tadašnji šef diplomatije BiH Bisera Turković kada je ugostila iranskog ministra spoljnih poslova.
U pismu se upozorava na posledice, ne samo za Heleza nego i za celu BiH, koja bi mogla izgubiti privilegije partnerstva sa Sjedinjenim Američkim Državama.
Američki partneri su ocenili krajnje razočaravajućim ponašanje Heleza koji je poznat po nasumičnim izjavama poput one da će unajmiti borbene avione iz Turske da bi bombardovao ciljeve u BiH, misleći očigledno na druge strane u zemlji, navodi Večernji.ba.
"Sjedinjene Američke Države neće oklevati da preduzmu mere protiv neiranskih entiteta koji doprinose ili na bilo koji način podržavaju iranske programe proliferacije. Iskoristićemo sve dostupne alate, uključujući, ali ne ograničavajući se na, sankcije i izvoznu kontrolu, kako bismo ometali iranske aktivnosti povezane s proliferacijom" piše u pismu.
Proliferacija u ovom kontekstu predstavlja širenje opasnih ili destruktivnih tehnologija, poput oružja za masovno uništenje, dodaje se.
U pismu američki zvaničnici navode da bi saradnja s režimom u Teheranu mogla omogućiti Iranu pristup finansijskim sredstvima i političkom uticaju koje bi koristio za širenje destabilizujućih aktivnosti, uključujući širenje terorizma, podršku regionalnim posrednicima i saradnju s organizovanim kriminalnim grupama.
Dalje se navodi da bi, osim toga, Iran bi kroz ovu saradnju mogao značajno povećati prisutnost u BiH, što bi mu omogućilo dalju destabilizaciju ne samo Bliskog istoka, nego i šire regiona.
Dodaje se da iranske isporuke oružja, vojne opreme i povezanih materijala u konfliktne zone širom sveta predstavljaju kontinuiranu pretnju međunarodnoj bezbednosti.
Američka administracija jasno ističe da će svaki oblik saradnje s Iranom, koji uključuje vojnu opremu ili bilo kakav vid podrške iranskim vojnim strukturama, biti smatran ozbiljnom pretnjom koja ne samo da ugrožava bezbednost BiH nego i međunarodne odnose i može dovesti do uvođenja sankcija i gubitka svih privilegija koje BiH trenutno ima u okviru saradnje sa SAD-om, navodi Večernji ba.
Portal podseća da iranske veze sa BiH nisu nove, budući da je Iran tokom rata u BiH bio jedna od zemalja koje su podržavale Bošnjake, pružajući im vojnu i logističku pomoć.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.