Nakon tri decenije predstavnici Srba iz Hrvatske i Hrvata iz Srbije 'crtaju zlatni most između dva naroda i dve države', poručio Milorad Pupovac
Svečani božićni prijem Srpskog narodnog veća, kojem prisustvuju prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, ministar za ljudska prava Tomislav Žigmanov i hravatski premijer Andrej Plenković, održava se u Zagrebu.
Na prijemu su i patrijarh srpski Porfirije, ambasadorka Srbije u Zagrebu Jelena Milić, kao i ministarka za evropske integracije Tanja Miščević. Prijemu prisustvuje i ministar spoljnih i evropskih poslova Hrvatske Gordan Grlić Radman, koji je juče Srbiju pozvao na otvoreni dijalog o brojnim temama "o kojima treba razgovarati".
Pored domaćina, predsednika SNV-a Milorada Pupovca, na prijemu će se obratiti šef srpske diplomatije i hrvatski premijer Plenković.
Pupovac je zahvalio okupljenima na dolasku i na činjenici da su, kako je rekao, nakon 30 godina od ovakvog okupljanja u posebnoj prilici, zahvaljujući činjenici da predstavnici vlada Hrvatske i Srbije u ovako značajnom i važnom sastavu prisustvuju božićnom prijemu.
"Mnogo se u ovih 30 godina promenilo u našem okupljanju, a još više se promenilo oko nas, ali ne i to i da današnji dan slavimo, a svaki drugi dan živimo Badnjak i Božić mira", poručio je Pupovac.
Poručio je da nisu mogli znati da će nakon tri decenije predstavnici Srba iz Hrvatske i predstavnici Hrvata iz Srbije "crtati zlatni most između dva naroda i dve države".
Pupovac je pozvao da se utiša govor mržnje.
"Treba prevladati stare i izbeći nove podele. U takvom kontekstu je važno da se utiša govor mržnje i svako 'Za dom spremni', i svako vređanje stradanja jednih od drugih, svako slavljenje ratnih zločinaca kao heroja i svako skandiranje ubij Srbina i Hrvata", poručio je Pupovac.
Dijalog na ravnopravnoj osnovi uz međusobno uvažavanje predstavlja put za rešavanje otvorenih pitanja između Srbije i Hrvatske, poručio je ministar Dačić, istakavši da "moramo da živimo zajedno i onda treba da živimo u miru".
Srbija je svesna da su neka otvorena pitanja ozbiljna i teška, da ne mogu da budu rešena u kratkom roku, ali prepoznaje prostor i potrebu za unapređenje odnosa, rekao je on.
"To je moguće samo kroz normalizaciju generalnog političkog narativa i dijaloga", istakao je šef sprske diplomatije, dodajući da njegovo prisustvo u Zagrebu, osim što šalje poruku brige o Srbima u Hrvatrskoj, takođe govori o potrebi razgovora i redefinisanja odnosa Beograda i Zagreba.
"Ne mislimo isto, ali moramo da razgovaramo i dogovaramo se. Zato smo danas ovde na predlog predsednika Aleksandra Vučića koji je zadužio Tomislava Žigmanova da zajedno sa Miloradom Pupovcem uz potpisivanje deklaracije o saradnji, nađemo adekvatne povode za oživljavanje konstruktivnog dijaloga", rekao je Dačić.
Hrvatski premijer Plenković je ukazao na potrebu pomirenja između Hrvatske i Srbije, uprkos teškom nasleđu, kao i da se pomirenje mora zasnivati na činjenicama i istini.
"Hrvatska je bila žrtva agresije Miloševićevog režima i ta činjenica živi sa nama, živi s porodicama nestalih, sa vojnicima, branitlejima, civilima. To je nasleđe teško", rekao je Plenković. Pomirenje se mora zasnivati na činjenicama i istini, istakao je on i najavio da će Vlada Hrvatske učiniti sve da se pronađu nestali, ali i da se grade mostovi solidarnosti.
"Posebno želim da zahvalim predstavnicima SNV-a, političkim predstavnicima srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj na podršci i lojalnosti. Utemeljili smo poverenje koje nam daje okvir saradnje što traje već sedam godina", rekako je Plenković i dodao da je zadovoljan velikim iskoracima koji su u tom smislu napravljeni.
Osvrnuo se i na poziciju Hrvata u Srbiji i činjenicu da je predstavnik hrvatske zajednice Tomislav Žigmanov postao član srpske vlade.
"Hrvatska manjina u Srbiji je time dobila novi život", istako je premijer.
Prijem ne prisustvuje predsednik Hrvatske Zoran Milanović, koji nije dobio pozivnicu. Upitan o tome, Pupovac je juče rekao da su se "malo umorili od pozivanja". Milanović i Pupovac, čiji SDSS podržava vladu Plenkovićevu vladu, već duže vreme su u sukobu.
Predsednik Milanović je čestitao Božić vernicima koji slave prema Julijanskom kalendaru i istakao da je to praznik okuplja porodicu i prilika da se pokaže dobrota prema drugim ljudima.
"Svim pravoslavnim vernicima u Hrvatskoj, našim sugrađankama i sugrađanima koji sutra slave najradosniji hršćanski praznik, želim srećan Božić. Proslava Božića povod je za okupljanje porodice i iskazivanje ljubavi i brige prema svojim bližnjima, ali i prilika da se učvrsti međusobno razumevanje i pokaže dobrota prema drugim ljudima", poručio je Milanović.
Poželeo je da Božić svima koji slave bude ispunjen porodičnom radošću, zdravljem i mirom i poručio je da Hrvatska, kao uređeno i moderno društvo koje baštini različitosti kao svoje vrednosti, "mora uvek i iznova biti spremna da pokaže tolerantnost i razumevanje za sve ljude kojima je Hrvatska dom".
"Uveren kako ćemo i ovaj praznik iskreno i sa radošću proslaviti sa našim sugrađankama i sugrađanima pravoslavne vere, svima vama koji slavite upućujem tradicionalni pozdrav - Mir Božji, Hristos se rodi", naveo je Milanović.
Dačić je ranije, najavši da će na poziv SNV-a prisustvovati božićnom prijemu u Zagrebu, rekao da je predsednik Vučić od njeha zatražio da se radi na "odleđivanju" odnosa sa Hrvatskom.
Zato bi susret u centru Zagreba trebalo da predstavlja prvi mali korak ka otopljavanju odnosa dve države koje još imaju otvorena pitanja poput nestalih lica tokom ratova 90-tih, suđenje za ratne zločine i pitanje granica.
Dačić je uoči puta rekao da to što Beograd i Zagreb imaju različita gledišta po određenim političkim pitanjima ne treba da sprečava dve države da unapređuju odnose.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.