U Ustavnom sudu BiH, inače, nema sudija iz Republike Srpske
Ustavni sud BiH, u kojem nema predstavnika iz Republike Srpske, utvrdio je danas da odluka Vlade FBiH o promeni namene šumskog zemljišta i njegovom privremenom korišćenju u druge namene nije u skladu s Ustavom BiH. Do istog zaključka Ustavni sud je došao i kada je reč o prodaji nekretnina na Jahorini u Republici Srpskoj, navodeći da je reč o "državnoj imovini".
Sud je na ovaj način zaključio i kada je reč o odluci Vlade Republike Srpske o načinu i uslovima prodaje nekretnina u vlasništvu Republike Srpske koje se nalaze u okviru posebnog područja Jahorina javnim nadmetanjem - licitacijom.
U obe odluke "krnji Ustavni sud" je zaključio da se radi o šumskom zemljištu koje predstavlja "državnu imovinu" koja je pod zabranom raspolaganja, kako je to ovaj sud utvrdio u ranijim odlukama koje se odnose na isto pitanje.
"Krnji Ustavni sud" navodi kako je Vlada Republike Srpske "raspolagala državnom imovinom koja je pod zabranom raspolaganja i koja je u isključivoj nadležnosti institucija BiH".
U saopštenju za javnost, prenosi Srna, precizira se da je odlučujući o zahtevu 13 poslanika Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH za ocenu ustavnosti odluke o načinu i uslovima prodaje nekretnina u vlasništvu Republike Srpske koje se nalaze u okviru posebnog područja Jahorina javnim nadmetanjem - licitacijom Ustavni sud utvrdio da osporena odluka nije u saglasnosti s odredbama Ustava BiH.
Utvrđeno je, kako se navodi, "da je osporena odluka ništavna i da prestaje važiti od dana objavljivanja te odluke u 'Službenom glasniku Republike Srpske'".
Vladi Republike Srpske i Ministarstvu trgovine i turizma Republike Srpske je naloženo da preduzmu odgovarajuće korake kojima će poništiti sve odluke i aktivnosti koje su zasnovane na osporenoj odluci.
Odlučujući o zahtevu Kemala Ademovića, u vreme podnošenja zahteva predsedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, za ocenu ustavnosti Odluke o promeni namene šumskog zemljišta i privremenom korištenju šumskog zemljišta u druge namene Vlade FBiH, isti sud je utvrdio da osporena odluka nije u skladu sa Ustavom BiH.
Utvrđeno je da je osporena odluka ništavna i da prestaje da važi od dana objavljivanja te odluke u "Službenim novinama FBiH".
Ustavni sud je naložio Vladi FBiH i Federalnom ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva da preduzmu odgovarajuće korake kojima će poništiti sve odluke i aktivnosti koje su zasnovane na osporenoj odluci.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.