Hrvatska je 1.1.2023. ušla u Šengen i evrozonu
Hrvatska je uspešno završila prelazak na evro i zadnja dva dana kada je moglo da se plaća u obe valute, gotovo 89 odsto gotovinskih plaćanja, obavljena su u evrima, objavila je danas Evropska komisija, prenosi Hina.
Rezultati istraživanja EK sprovedenog 13. i 14. januara, pokazuju da su potrošači u gotovo svim transakcijama, 99 odsto, dobili samo evre.
Hrvatski maloprodajni sektor dobro se nosio s prelaskom i paralelnom upotrebom dve valute.
Nisu prijavljeni veći redovi, čekanja ili problemi na blagajnama. Konverzija bankomata takođe se odvijala neometano, navodi Evropska komisija.
Hrvatska nadležna tela preduzimaju mere u skladu s pravilima o uvođenju evra kako bi zaštitila potrošače i otklonila zabrinutost zbog nepoštenog povećanja cena u razdoblju prelaska.
Dvostruki prikaz cena u kunama i evrima postao je obavezan 5. septembra 2022. i primenjivaće se do 31. decembra 2023. godine, podseća Evropska komisija.
Uveden je kodeks poslovne etike kako bi se osigurala stabilnost cena robe i usluga, pomažući preduzećima da ispravno izračunaju i prikazuju cene bez neopravdanih povećanja.
Nacionalno inspekcijsko telo zaduženo je za praćenje i kontrolu cena i može preduzeti odgovarajuće mere u slučaju prekršaja, dodaje EK.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.