Emisija Trougao, svake srede u 20.00 sati na UNA televiziji u Bosni i Hercegovini
Odluke, sastav i delovanje Ustavnog suda BiH odavno su neke od najvažnijih političkih tema u BiH. Izbor dvoje nedostajućih sudija, po jedan iz svakog od entiteta, a koji se imenuju u parlamentima, otvorio je pitanje - da li sastav Suda, kojeg bira parlamentarna većina može biti nezavisan od politike?
Da li se Ustavni sud BiH, kada je reč o nizu Zakona iz Republike Srpske koje je proglasio neustavnim ili suspendovao, vodio pravom ili politikom?
Do kada će mesta u Ustavnom sudu BiH biti rezervisano za troje stranih sudija koje imenuje Evropski sud za ljudska prava?
Gosti Trougla, bili su zastupnik u Parlamentu FBiH Denis Grac iz DF-a, delegatkinja u Domu naroda BiH Snježana Novaković Bursać iz SNSD-a i Slaven Raguž, zastupnik u Parlamentu FBiH i predsednik Hrvatske republikanske stranke.
Grac smatra da bi izbor Marina Vukoje, pravnika bez iskustva u pravosuđu, za sudiju Ustavnog suda BiH bio katastrofalan potez koji bi urušio ionako krhko poverenje građana u pravosudne institucije, da su pravosudne institucije premrežene politikom, i da jedino nezavisno pravosuđe može vratiti poverenje građana.
Neophodnim vidim ostanak stranih sudija u Ustavnom sudu BiH, sve dok, kako kaže, Dodik i Čović nastavljaju da atakuju na BiH i njene institucije.
Potpuno različito mišljenje dolazi od Novaković - Bursać, koja se pita kako to bosanskohercegovački suverenisti žele strane sudije. To pitanje postavlja kao figurativno, jer vidi Ustavni sud BiH kao branu da Republika Srpska krene napred i usvoji Zakone potrebne za njeno funkcionisanje, kao Zakon o nepokretnoj imovini RS koji je Ustavni sud BiH jednom proglasio neustavnim, a drugi put privremeno suspenduje.
Raguž je stava da je Ustavni sud najvažnija institucija države, a ne OHR, i kao takav mora biti lišen pomoći stranih sudija koji ne osećaju BiH na pravi način.
Kritike na eventualni izbor Vukoje smatra "čudnim stavom političkog Sarajeva", s obzirom na to da su visoki funkcioneri SDA Mirsad Ćeman i Seada Palavrić upravo iz te stranke došli u Ustavni sud BiH.
Gledaoci u Srbiji UNA TV mogu gledati na teritoriji Beograda - GRADSKA TELEVIZIJA na poziciji 11 set top box alotment Avala i putem kablovskih operatera: MTS Iris (na poziciji 125), Orion Telekom (na poziciji 11), BeotelNet (na poziciji 11), Supernova (na poziciji 25), Yettel Hipernet TV platforma (na poziciji 14), Sat Cable – Sat Trak (na poziciji 47), KBC NET (na poziciji 11), NEXT (na poziciji 24) i Jotel (na poziciji 27).
Gledaocima u Bosni i Hercegovini UNA TV je dostupna putem MUX D digitalnog emitovanja (na poziciji 2), m:tel (na poziciji 22), Supernova (na poziciji 19), Logosoft (na poziciji 630), home.tv HT ERONET (na poziciji 30), MAX TV (na poziciji 20), WIRAC (na poziciji 22), TERC KTV (na poziciji 130), MEDIASKY (na poziciji 25), AMBNET (pozicija 12), Stokic KDS (na poziciji 24), Miss KDS (na poziciji 202), TXTV (na poziciji 168), KDS Ortak (na poziciji 35), DINNET (na poziciji 30), KTV E-G-E (na poziciji 12) i Global IPTV (na poziciji 9 u Federaciji BiH i na poziciji 4 u Republici Srpskoj), dok je gledaocima u Crnoj Gori dostupna putem MTEL ME (na poziciji 112).
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.