Komisija ima zadatak da prati obnovu, odnosno izvođenje onih projekata koji će Srpska finansijski podržavati kroz svoj budžet.
Komisija za manastir Hilandar Vlade Republike Srpske konstituisana je danas u Banjaluci i biće poveznica Srpske i ovog manastira putem pomoći u realizaciji projekata potrebnih za njegovu obnovu, izjavio je predsednik Komisije Marko Romić.
Romić je novinarima nakon konstituisanja rekao da je na ovoj prvoj sednici razgovarano o planu rada i tekućim potrebama, na osnovu kojih će Komisija, u komunikaciji sa Zadužbinom Manastira Hilandara iz Beograda i samim Manastirom, videti koje su to potrebe.
"Na ovaj način cela Republika Srpska i njeni građani ugrađuju se u svete temelje Manastira i na određen način, Srpska postaje ktitor samog Hilandara i svih projekata koji su u toku", rekao je Romić, podsetivši da je Manastir Hilandar pre 20 godina stradao u požaru i da je od tada traje njegova obnova i rekonstrukcja.
Prema rečima Romića, Komisija ima zadatak da prati obnovu, odnosno izvođenje onih projekata koji će Srpska finansijski podržavati kroz svoj budžet.
Romić je istakao veliku zaslugu predsednika Republike Srpske Milorada Dodika za osnivanje Komisije, kao i želju cele Srpske da se ugradi u Svetu Goru i kroz obnovu pirga Svetog kralja Milutina.
Dodao je da je predloženo i snimanje dokumentarnog filma o velikoj humanitarnoj misiji koju je Manastir Hilandar sproveo u Srpskoj 1997. godine, kada je Manastir i materijalno i duhovno dao podršku Srpskoj kroz pomoć mnogim novorođenčadima, koji su blagodarni na tome, među koje i on spada.
Direktor Zadužbine Manastira Hilandara iz Beograda Milivoj Ranđić rekao je da ova ustanova ima zadatak da, u ime Hilandara i njegove spoljne misije, vodi računa o odnosima sa Srbijom, Srpskom i srpskim narodom.
"Manastir Hilandar je izvorište našeg duhovnog i kulturnog identiteta u vremenu kada je taj identitet veoma važan u globalnoj civilizaciji u kojoj svi živimo, da bismo sačuvali ono što je naše osobeno i da to podelimo. Veoma je važno upravo sa tim izvorima imati spregu", naveo je Ranđić.
On je napomenuo da i Srbija i Srpska imaju zakone o Hilandaru, da je takav zakon donela Rumunija za njihovu svetinju na Svetoj Gori jer je ona, dodao je, bila i ostala najduhovniji izraz pravoslavne crkve, njene celine i mesto njenog jedinstva u ovom vremenu u kojem je sve na iskušenjima.
"Naš zadatak je da budemo tehnička i operativna podrška na tom velikom i svetom mestu kao što je Hilandar. On se obnavlja i iduće godine ćemo konačno staviti tačku na obnovu izgorelog dela, ali pred nama su poslovi kao što je nova manastirska riznica, njen depo, te obnova pirga koji je Sveti kralj Milutin sazidao", rekao je Ranđić, prenela je Srna.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.