Mandić i Radmanović saglasni: Pobeda Trampa donosi novu stabilnost Zapadnom Balkanu

Visoki predstavnici Crne Gore i BiH su razgovarali i o brojnim infrastrukturnim projektima

11.11.2024. 17:02
  • Podeli:
andrija mandić, nebojša radmanović - R.R._ ATAImages - Armin Durgut_ PIXSELL-673229d01c920.webp Foto: R.R./ATAImages - Armin Durgut/PIXSELL

Predsednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić i predsedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Nebojša Radmanović saglasili su se danas u Podgorici da pobeda Donalda Trampa na predsedničkim izborima u SAD donosi novu stabilnost na Zapadnom Balkanu. Kako je saopšteno iz Kabineta predsednika Skupštine Crne Gore, Mandić je istakao da su Crna Gora i Bosna i Hercegovina istorijski povezane i da su gotovo celi vek bile deo zajedničke države, te da su odnosi između dveju država tradicionalno dobri.

"Stabilnost u Bosni i Hercegovini zasniva se na Dejtonskom sporazumu", kazao je Mandić i izneo stav da bi svi politički akteri trebalo da ga se pridržavaju.

Predsednik crnogorskog parlamenta je zaključio da Crna Gora danas ima Vladu i parlamentarnu većinu u kojoj se nalaze Crnogorci, Srbi, Bošnjaci, Albanci, te da to osigurava mir i stabilnost u zemlji.

"Imamo neverovatnu šansu da do kraja ove godine zatvorimo četiri pregovaračka poglavlja, a da do 2026. zatvorimo sva preostala, te da 2028. postanemo punopravna članica EU", naveo je Mandić.

Mandić i Radmanović su razgovarali i o brojnim infrastrukturnim projektima, među kojima su rekonstrukcija puta prema Sarajevu, sa posebnim akcentom na granični prelaz Šćepan polje i deonicu do Foče, te izgradnja jadransko-jonskog puta.

Istakli su da je konačno postignut dogovor oko valorizacije Bilećkog jezera, od čega posebnu korist osećaju građani Opštine Nikšić.

Radmanović je kazao da budućnost traži saradnju, te da su dve zemlje upuećene jedna na drugu. Istakao je da bi Bosni i Hercegovini puno značila iskustva i znanja kolega iz Crne Gore na putu ka punopravnom članstvu u EU.

Iz Parlamentarne skupštine BiH saopšteno je da je Radmanović istakao važnost Dejtonskog sporazuma kao jednog od najznačajnijih sporazuma posle Drugog svetskog rata.

"Problem u BiH je strana intervencija i pokušaj centralizacije. BiH nije suverena jer suverenitet podrazumeva autohtono upravljanje građana sopstvenom zemljom, a strane sudije u Ustavnom sudu i OHR-u narušavaju suverenitet", rekao je Radmanović.

On je dodao da je BiH složena zemlja, ali da postoje primeri i drugih evropskih zemalja, poput Švajcarske i Belgije, koje uprkos složenosti dobro funkcionišu.

Prema njegovim rečima, važno je da u BiH postoji konsenzus o pitanju ulaska BiH u EU.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()