Spuštanje političkih tenzija u zemlji
Prvi krug predsedničkih izbora u Crnoj Gori se završio, rezultati se sabiraju ali ono što je očito iz rezultata je da je Milo Đukanović, kandidat DPS-a i akutelni crnogorski predsednik, izgubio u proteklih pet godina 20 odsto podrše građana, a više od 50 odsto birača nije glasalo za njegovu politiku.
Prema analizi podgoričkog Dana, prvi nacionalni izbori nakon 30. avgusta 2020. godine pokazali su da su građani pomešali političke karte i da je neophodno da budu održani vanredni parlamentarni izbori, bez obzira da li će biti organizovani 11. juna ili na neki drugi datum.
Podrška koju su pružili Demokratski front, Demokrate u Ujedinjena Crna Gora daju veliku nadu Jakovu Milatoviću da u drugom krugu može da pobedi.
Kvalitet ovih izbora, odnosno same kampanje jeste i činjenica da je DF sve vreme pozivao na pomirenje Crne Gore, što je značajno za spuštanje političkih tenzija u zemlji, a treba očekivati i reformu trenutno pojedinačno najjače političke partije, Demokratske partije socijalista, piše Dan.
I sam izborni dan, navodi se, još je jedna tekovina ovih izbora, jer je, u principu, prošao mirno i bez "slomljenih glava", što smo minulih godina često imali prilike da gledamo kada su građani izlazili na birališta.
Takođe, kao još jedna pozitivna stvar može se uzeti i činjenica da Crna Gora nije dobila predsednika u prvom krugu, što uvek ukazuje na mogući apsolutizam i opasnost da se jedna ličnost izdigne iznad prirodnih demokratskih tokova.
Kao obećavajuća novina, kažu, percipira se i to da sinoć nije bilo onih koji nisu priznali rezultate izbora, čak su i upućene čestitke onima koji su otišli u drugi krug.
Novi momenat je, dodaju, i ostavka kandidatkinje Socijaldemokratske partije Draginje Vuksanović Stanković na sve funkcije u partiji i na poslaničko mesto u Skupštini Crne Gore zbog veoma lošeg izbornog rezultata.
I to se, ističu, dosad retko dešavalo u Crnoj Gori, da jedan kandidat nakon neuspeha ne traži razloge u drugima, već pokaže punu odgovornost prema partiji i, pre svega, prema građanima koji su glasali za njega.
Nakon jučerašnjeg izbornog dana jasno je da je stepen demokratije u Crnoj Gori veći nego što je ikada bio i da su vanredni parlamentarni izbori neophodni u svakom slučaju, jer je politička scena mnogo drugačija nego što je bila nakon izbora u avgustu 2020.
"Demokratski kapacitet Crne Gore biće još jači nakon 2. aprila, kada dobije predsednika, a naročito nakon parlamentarnih izbora, koji bi trebalo da donesu potpunu deblokadu demokratskih institucija, novo otvaranje evropskog puta, i, što je najvažnije, smanjivanje političkih tenzija. Konačno, i kod nas izbori mogu biti lekoviti", piše Dan.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.