Stručnjaci su pronašli čak 1.035 fragmenata umetničkih dela, kao i stotinu grobova.
Nakon što je požar skoro uništio katedralu Notr Dam u Parizu, arheolozi su imali retku priliku da kopaju ispod strukture zgrade tokom petogodišnjeg renoviranja i rekonstrukcije i pronašli su više od 1.000 fragmenata umetničkih dela.
Arheolozi su imali priliku prema francuskom zakonu o preventivnoj arheologiji, koji se može koristiti "za otkrivanje i preduzimanje naučnog proučavanja arheoloških ostataka (na kopnu i pod vodom) koji bi inače mogli da budu uništeni radovima na uređenju zemljišta, preneo je Art njuz.
Proces je počeo u februaru 2022. godine.
Timovima iz Nacionalnog instituta za preventivna arheološka istraživanja, uključujući i onaj koji je predvodio Kristof Besnije, kome je u početku bilo dato samo pet nedelja da kopa ispod kamenog poda katedrale Notr Dam, bilo je dozvoljeno da kopa samo 40 centimetara ispod poda na istoj dubini kao što je kopan i temelj skele.
"Ispostavilo se da su ostaci mnogo bogatiji nego što se očekivalo", rekao je Besnije za "Nešenal džiografik".
Stručnjaci su pronašli čak 1.035 fragmenata umetničkih dela, kao i stotinu grobova.
Mnogi kovčezi, zajedno sa razbacanim kostima, ostali su neidentifikovani. Olovni sarkofag koji moda pripada pesniku Žoašenu di Beleu je jedan od značajnijih kovčega.
Otkopane su i glave i trupovi krečnjačkih statua u prirodnoj veličini, uključujući i jednu Hristovu. Među značajnijim arhitektonskim nalazima bio je i paravan iz 13. veka koji je ranije odvajao hor i svetilište od pogleda javnosti.
Istraživači su, takođe, bolje razumeli kako su katedralu Notr Dam prvobitno izgradile zanatlije u srednjem veku.
Srednjovekovni stolari koristili su otprilike 100 godina stara hrastova stabla duga oko 45 metara, koja se oblikovali sekirama.
Držači za užad pronađeni u drvetu, koristili su se za transport preko reke Sene.
Analiza katedrale Notr Dam pomogla je ne samo da se dokumentuje šta se tamo nalazi, već i da se dodatno potvrdi autentičnost srednjovekovnih artefakata kao što su veliki prozori sa ružama u transeptu katedrale.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.