Apneja u snu je uobičajen poremećaj sna koji karakterišu prekidi disanja u trajanju od desetak sekundi tokom spavanja
Američki predsednik Džozef Bajden počeo je da koristi uređaj koji mu reguliše ''kontinuirani pozitivni pritisak u disajnim putevima'', odnosno CPAP, kako bi rešio dugogodišnji problem apneje u snu, saopšteno je danas iz Bele kuće.
''Od 2008. predsednik je otkrio istoriju apneje u snu u detaljnim medicinskim izveštajima. Sinoć je koristio CPAP aparat, što je uobičajeno za ljude sa tom dijagnozom'', rekao je portparol Bele kuće Endrju Bejts.
Drugi, neimenovani zvaničnik Bele kuće, rekao je da je Bajden poslednjih nedelja počeo da koristi CPAP mašinu kako bi poboljšao kvalitet svog sna, prenosi Rojters.
Agencija dodaje da su novinari danas na Bajdenovom licu videli tragove koji ukazuju na to da je nosio ''nekakvu masku sa remenima''.
Apneja u snu je uobičajen poremećaj sna koji karakterišu prekidi disanja u trajanju od desetak sekundi tokom spavanja, a može izazvati hrkanje i umor tokom dana, i može dovesti do visokog krvnog pritiska ili problema sa srcem.
U najčešćem obliku apneje u snu, mišići grla se opuštaju, blokirajući protok vazduha u pluća.
Bajden (80) je najstarija osoba koja je služila kao predsednik SAD, a njegove godine i zdravlje su među temama kojima se bave glasači od kako je objavio da ulazi u trku za drugi četvorogodišnji mandat na izborima 2024. godine, navodi Rojters.
U februaru ove godine Bajden je bio na sistematskom pregledu, nakon čega je proglašen ''zdravim i sposobnim da obavlja svoje dužnosti''.
U lekarskom izveštaju o Bajdenovom fizičkom pregledu ne pominje se apneja u snu, ali se kaže da Bajden ima problem sa ''zagušenjem sinusa veći deo svog života'' i da su se ''simptomi poboljšali posle nekoliko operacija sinusa i nosnog prolaza''.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.