Za razliku od Maska, Vildberger se ne može upustiti u radikalne poteze
Nemački kancelar Fridrih Merc formirao je novo Ministarstvo za digitalizaciju i modernizaciju države, s ciljem da pojednostavi administraciju i smanji birokratiju. Na čelo tog resora postavio je biznismena Karstena Vildbergera, koji do tada nije bio politički angažovan, niti je bio član CDU-a — partije kojoj se pridružio tek nakon imenovanja.
Sve se odvijalo brzo i neobično: novo ministarstvo nema prethodnika, a deo nadležnosti mu je ustupljeno iz čak pet drugih ministarstava, uključujući kontrolu nad državnom IT-infrastrukturom. Vildberger je do skoro bio direktor Ceconomy-ja, evropske maloprodajne grupe koja upravlja lancima elektronike poput MediaMarkta i Saturna.
Njegov izbor izazvao je poređenja s Ilonom Maskom, koji je bio na čelu američkog Ministarstva za efikasnost vlade (DOGE) — ne zbog stila, već zbog „remetilačkog“ pristupa, kao i činjenice da dolazi iz privatnog sektora. Ipak, analitičari napominju da je Vildberger daleko umereniji: „Cilj mi je efikasna, digitalno orijentisana administracija koja radi u službi građana“, poručio je novi ministar, dodajući da će raditi „s radoznalošću, odlučnošću i prijateljskom upornošću“, piše DW.
Za razliku od Maska, Vildberger se ne može upustiti u radikalne poteze – vezuju ga pravila EU o zaštiti podataka i nemački federalni sistem u kome pokrajine imaju značajnu autonomiju. Njegov uspeh zavisiće od sposobnosti da gradi saveze i usklađuje rad različitih nivoa vlasti.
Na sastanku Ekonomskog saveta, Vildberger je izrazio nameru da se dva zakona odmah ukinu – onaj o lancima snabdevanja (koji štiti ljudska prava u globalnim lancima), i zakon o grejanju (usmeren ka energetskoj tranziciji). Takođe je predložio pravilo: za svaki novi zakon – dva stara moraju da se ukinu.
Njegovo ministarstvo dobilo je i neobično snažno ovlašćenje: pravo veta na IT-troškove drugih ministarstava, što je u Nemačkoj do sada bilo isključiva nadležnost Ministarstva finansija.
Iako je postavljanje menadžera u politiku u Nemačkoj praksa koja datira još od Gerharda Šredera, Vildbergerovo imenovanje iznenadilo je čak i stručnjake za digitalizaciju.
„Niko od mojih kontakata nije znao ko je on“, priznaje Lena-Sofi Miler, direktorka mreže Initiative D21. Njena organizacija sprovodi godišnja istraživanja o stavovima građana prema digitalnim uslugama i očekuje konkretne rezultate: „Ako digitalne usluge postanu pristupačnije, i ako se razvijaju digitalne veštine građana – onda ćemo znati da je uradio nešto korisno.“
Za zemlju koja se još uvek šali na račun faks-mašina u administraciji, uspeh ovog projekta mogao bi označiti stvarni iskorak ka digitalnom dobu.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.