Da li je rat u Ukrajini na prekretnici: Šojgu povlači vojsku, Podoljak tvrdi da još nije gotovo

Pregrupisanje ruskih snaga ili povlačenje - odgovor na ovo pitanje doneće dani pred nama.

09.11.2022. 20:08
  • Podeli:
herson ukrajina reuters-1668020874170.webp Foto: Reuters

Kao bomba odjeknula je vest da je ruski ministar odbrane Sergej Šojgu naredio povlačenje ruskih snaga na levu obalu Dnjepra u danu u kome je, još ne potvrđeno, u automobilskoj nesreći život izgubio zamenik načelnika Hersonske oblasti Kiril Stremousov, koji je, zahvaljujući svojim svakodnevnim izveštajima iz ove anektirane ukrajinske oblasti postao prepoznatiljivo lice ruske aneksije ove oblasti. 

Herson važno strateško mesto

Stremousov je pre tri dana uputio kritike Šojguu ali i ruskim generalima u Moskvi, te je njegova smrt utoliko i čudnija.

Da je situacija u Hersonskoj oblasti daleko od sigurne i sjajne po ruske snage i novoinstaliranu rusku vlast, bilo je jasno kada se u evakuaciju stanovništva iz Hersona svojim direktnim naređenjem uključio i ruski predsednik Vladimir Putin, koji je rekao da u Hersonu "civili ne treba da pate".

Ironijom sudbine, Stremousov je jutros, pre nego što će poginuti u saobraćajnoj nesreći, upravo objavio da je iz Hersona dosad evakuisano oko 80.000 ljudi. 

Komandant ruskih vojnih snaga u Ukrajini general armije Sergej Surovikin kaže da je ta brojka još veća - oko 150.000 ljudi.

Pred ruskim i ukrajinskim snagama zastao je hladni novembar u kome je odmeravanje ko je dokle stigao i za šta je ko spreman u daljnjoj borbi sada, po svemu sudeći stiglo do ključnog trenutka. Duga zima mogla bi iscrpeti dodatno i jedne i druge i svima bi dobro došao mir, ali do mira izgleda neće tako brzo doći.

Iako se već neko vreme sprema ukrajinska ofanziva u Hersonskoj oblasti, a sam generalni skretar NATO-a Jens Stoltenberg vidi ukrajinsko napredovanje na ratištu kao "ohrabrujuće", iz Moskve sve više dolaze, iako slabašni, signali da bi se moglo krenuti sa pregovorima. To je danas potvdila i portparol ruskog ministarstva inostranih poslova Marija Zaharova koja je naglasila da je "hitnost situacije" razlog zbog koga je Rusija otvorena za mogućnost pregovora sa Ukrajinom,

Slične poruke, daleko oštrije doduše, stigle su i od zvaničnog Kijeva koji bi rado počeo da pregovora o miru jer ruske su snage već uništile 40 odsto energetske infrastrukture zemlje i državi preti energetski kolaps pa se pripremaju već planovi za evakuaciju prestonice, ali uslovi su jasni - povratak ukrajinskog suvereniteta na celoj njenoj teritoriji i da pregovarač bude neko novo lice na mestu ruskog predsednika Vladimira Putina.

Menjanje odnosa snaga na istočnom frontu

Kao u staroj ruskoj poslovici koja kaže "dok Evropa gori ruski car peca ribu", Putin se danas nije oglasio o povlačenju ruskih trupa iz Hersonske oblasti.

Iako komandant ruskih vojnih snaga u Ukrajini, general armije Sergej Surovikin tvrdi da je Ukrajina samo u oktobru izgubila 12.000 vojnika i oko 350 plaćenika, situacija na frontu nije dobra za ruske snage. Procenjuje se da je Rusija dosad izgubila oko 40.000 vojnika.

Savetnik ukrajinskog predsednika Mihailo Podoljak izjavio je ipak danas da je suviše rano govoriti o povlačenju ruskih trupa iz Hersona i da dok se ne zavijori ukrajinska zastava u tom gradu nema smisla ozbiljno govoriti da se vojska povukla.

Teška i hladna zima, rezervisti koji su na brzinu mobilisani i nedovoljno obučeni ne idu na ruku ruskim snagama. Potrebno ih je hraniti, snabdevati naoružanjem, a radi se o 50.000 ljudi, kako je ranije saopštio ruski predsednik. Sa druge strane, i Ukrajinci imaju gomilu problema pa je nastavak rata neizvestan.

Ono što je sigurno, Amerikancima se sad već žuri da se rat što pre završi jer, ukoliko pobede republikanci na međuizborima koji se upravo održavaju, dodatna finansijska pomoć Ukrajini mogla bi biti dovedena u pitanje.

Koliko bi Rusi bili spremni da zaista prepuste Herson Ukrajincima teško je u ovom trenutku proceniti. 

Herson, koji graniči sa Krimom, bio je prvi grad koji su Rusi osvojili u invaziji koja je započeta 24. februara. 

Teško je i zamisliti da bi jednosatvno predali ovako strateški bitno mesto. Zato je i opravdana sumnja da je reč možda samo o taktici ili pregrupisanju snaga tako da bi Dnjepar ostao prirodna prepreka koja bi na išla na rusku ruku u slučaju prodiranja ukrajinskih snaga.

 


 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()